Brecht'in Epik tiyatrosu ve Haldun Taner Tiyatrosu'nda epik ögeler
Brecht's epic theater and Haldun Taner Theater
  1. Tez No: 473308
  2. Yazar: SİNAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda, Sinan Gündoğdu tarafından Bertolt Brecht'in yaşadığı dönem de siyasal ve toplumsal ortamdan etkilenerek bir yaratım süreci sonucu oluşturduğu Epik Tiyatro biçemi incelenmiştir. Özellikle işçi sınıfı ve ezilen halkları anlattığı, onlara yönelik yazdığı oyunlar yanında burjuva sistemi ve düzen eleştirisinin hangi yönleri ile eleştirel bir bakış açısı getirildiği anlatılmıştır. Brecht'in Epik Tiyatrosunu kendi halkının özelliklerine uygun dili ve anlatımı ile tiyatromuzda ilk uygulayıcısı olan Haldun Taner anlamaya ve anlatılmaya çalışılmış, o dönem Türkiye'sinin siyasal, ekonomik ve yaşanılan toplumsal zorlukları ele alınmış bir çok kaynak ve metinler incelenerek ayrıca bu dönem evrelerine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Advanced Acting Masters program, Epic Theater Style which was formed as a result of a creative process of Bertolt Brecht who created with the influence of his periods political and social environment has been examined by Sinan Gündoğdu. In particular the plays which is about the working class and oppressed people, in addition to this, from which aspects Borgeouis system be criticized has been narrated. Haldun Taner who is the first practitioner of Epic Theater in Turkey with creating compatible language and expression with his own people has been tried to be understanded and explained. Also Turkey's political economic and social problems has been handled and aimed to illumante that period with exploring various sources and texts.