Guidance cue differences between screen based and virtual reality games
Yönlendirme işaretlerinin ekran tabanlı ve sanal gerçeklik oyunlarındaki farklılıkları
- Tez No: 473310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Video oyunları gelişmeye devam ediyor ve yeni oyun oynama yöntemleri geliştiriliyor. Video oyunlarının sanal gerçeklik teknolojisinin birleşmesi ile ortaya çıkan oyunlardaki deneyimlerin ekran tabanlı oyunlar gibi akıcı olması bekleniyor. Oyuncunun ilgisinin yönlendirilmesi sorunu, oyun tasarımcılarının dizayn unsurlarını uygulama deneyimleri ve oyuncu geri bildirimlerinin değerlendirilmesiyle ele alınmaktadır. Sanal gerçeklik oyunları için tasarlanan, platforma özel yönlendirme işaretlerinin uygulanması oyun tasarımcıları açısından zor bir görev. Bu çalışmada, duyumsal, zorluk tabanlı ve imgesel işaretler belirlenmiş, yönlendirme işaretleri çerçevesi oluşturulmuştur. Seçilmiş ekran tabanlı ve sanal gerçeklik oyunları, yönlendirme işaretlerini, dizayn unsuru olarak kullanımı açısından analiz edilmiştir. Yönlendirme işaretlerinin etkileri, oyun dünyasına dalma, akış ve mevcudiyet açısından not edilerek, belirli modeller ortaya çıkartılmıştır. Oyuncuların değerlendirilmeleri göz önünde bulundurulmuş, kullanılan yönlendirme işaretlerinin oyuncular tarafından nasıl değerlendirildiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile platforma yönelik yönlendirme işaretlerinin tasarlanmasının, sanal gerçeklikte oyuncuyu etkileyebilecek oyun deneyimlerinin oluşturulmasını sağlayabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Video games are evolving significantly and offer a large range of gameplay methods. They are beginning to merge with virtual reality technology and the resulting games are expected to reach the seamless gameplay experience of screen-based games. The issue of guiding the player's attention has been tackled as game designers learned through implementing design elements and receiving player feedback. Designing medium-specific guidance cues for VR games presents a significant challenge for video game designers. In this study, sensory, challenge-based and imaginative cues are determined to form a guidance cue framework. The selection of screen-based and virtual reality games are analyzed according to their employment of guidance cues as design elements. The effects of each guidance cue involving immersion, flow and presence have been noted to understand patterns. Player scores have also been taken into consideration, as to understand how the players receive implemented guidance cues. The study concluded with an emphasis on the significance of medium-specific guidance cue design to ensure an immersive gameplay experience for virtual reality.