Comparing players' self-perceived and actual gaming dedication levels
Dijital oyuncuların oyun oynama alışkanlıkları ile kendilerini gördükleri düzey arasındaki farklar
- Tez No: 473311
- Danışmanlar: DR. SERCAN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dijital cihazların ve mobil teknolojilerin, geçtiğimiz yıllar içerisinde halk arasında daha yaygın bir kullanım bulması ile dijital içeriklerin üretim ve tüketimi de artış göstermiştir. Dijital içeriklerin bir parçası olan oyun sektörü de bundan etkilenmiş, daha geniş ve homojen bir kitleye yayılmıştır. Bu tezin amacı, oyuncu olmanın günümüzde oyuncular tarafından nasıl tanımlandığına odaklanmak ve şu sorulara cevap aramaktır; (1) oyuncular bağlılık seviyelerine göre hangi sınıflara ayrılmaktadır, (2) oyuncular kendilerini bağlı bulundukları kategorinin davranışlarına yakın olarak algılıyorlar mı, (3) kendilerini bu bağlamda farklı sınıflara yerleştiren oyuncuların demografik özellikleri nedir, ve (4) yanlış yerleştirme ne miktarda ve ne yöndedir? Araştırmada, oyuncu davranışları ve oyunculuk algısını gözlemlemek için online bir anket hazırlandı. Katılımcıların dijital oyunlara olan gerçek bağlılıkları ve kendilerini ne kadar bağlı oyuncular olarak algıladıkları karşılaştırıldı. Katılımcıların yüzde 33'ünün kendilerini asıl bağlılıklarından daha düşük seviyelerdeki gruplarda gördükleri tespit edildi. Sonuçlara göre grupların, dijital oyunlardaki davranışları, motivasyonları ve tavırları gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of digital and mobile devices over the past decade, production and consumption of digital content have expanded considerably. As an extension of digital content, videogame industry has also reached a larger audience, from a wider range of demographics. The objective of this thesis is to understand the current definitions of gamer personas from players' own point of view. The thesis constructs the answer by focusing on various other questions; (1) what are the various classifications of videogaming dedication, (2) do players perceive themselves as a member of gamer groups aligned with their behaviors or in another groups, (3) which demographics perceive themselves different, and (4) how far are the membership misplacements and in which directions? For the purpose of understanding self-misplacement, a quantitative survey has been conducted and spread online. Findings indicate that 33% of gamers place themselves on lower categories than what their actual videogaming dedication indicates. Gamers who self-misplace on dedicational spectrum were analyzed and compared with respect to their videogaming behavior, attitudes, buying habits and motivations.