Effects of mindfulness-based skills program on psychological and metacognitive processes in obsessive compulsive symptoms
Bilinçli farkındalık temelli beceri programının obsesif kompulsif belirtilerdeki psikolojik ve üst-bilişsel süreçlere etkileri
  1. Tez No: 473330
  2. Yazar: MERAL KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programının, üniversite öğrencilerinin mevcut obsesif kompulsif (OK) belirti, üst-bilişsel inançlar, bilme hissi performansı, dürtüsellik ve öznel iyilik hali üzerindeki olası değişimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yüksek düzeyde obsesif kompulsif belirtisi bulunan 19 üniversite öğrencisi (eğitim grubu) ve herhangi bir psikolojik problemi bulunmayan 16 öğrenci (sağlıklı karşılaştırma grubu) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören 1253 öğrenci arasından iki aşamalı bir değerlendirmeyle seçilmiştir. İlk aşamada katılımcılara Padua Envanteri-Revize (PE-R), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Kaygı Envanteri (BKE) uygulanmıştır. İkici değerlendirme sürecinde, yüksek obsesif kompulsif belirtiler gösteren (PE-R toplam puanı 25 üzeri-eğitim grubu) ve verilen ölçümlerin tamamında eşikaltı düzeyin altında puan alan kişilere (kontrol grup) Mini Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme (MINI) uygulanmıştır. Katılımcılar aynı zamanda Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ), Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30) ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11-Kısa Form (BIS-11-KF) ölçümlerini tamamlamıştır. Ayrıca, katılımcıların bilme hissi kararları (BHK) bilgisayar üzerinden gerçekleşen olaysal ve anlamsal bellek görevleri ile ölçülmüştür. Kontrol grubu tek değerlendirme oturumu alırken deney grubu 7 haftalık Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programına katılmış ve bu gruba eğitim sonrasında bir değerlendirme oturumu daha uygulanmıştır. Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programı William ve Penman'ın çalışmasına (2015) dayanarak hazırlanmıştır. Deney grubunun eğitimden önceki ve sonraki puanları hem grup içinde hem de kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar eğitimden sonra ÜBÖ-30 toplam, pozitif inançlar ve düşünceleri kontrol ihtiyacı ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüşler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen ÜBÖ-30'un geri kalan tüm alt ölçekleri, OK belirti ve dürtüsellik puanlarında belirgin azalmalar ve BHK doğruluğunda belirgin artışlar elde edilmiştir. Bir başka ifadeyle, deney grubundaki katılımcılar eğitimden sonra işlevsiz üst-bilişsel inançlar, obsesif kompulsif ve dürtüsellik belirti düzeylerinde azalma olduğunu bildirmişlerdir. Aynı zamanda, Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programı deney grubundaki katılımcıların gelecekteki bellek performansları (BHK) hakkında daha olumlu bir tutum geliştirmelerini sağlamıştır. Bu bulgular, ilgili literatür ışığı altında tartışılmıştır. Ayrıca, gelecekteki çalışmalara ve klinik uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the possible effects of Mindfulness Based Skills Program (MBSP) on level of obsessive compulsive (OC) symptoms, meta-cognitive beliefs, feeling of knowing performances (FOK accuracy), impulsivity and subjective well-being (SWB) scores of university students. The study was conducted on 19 university students with high OC symptoms (intervention group) and 16 students who don't have psychological disturbance (healthy control group). Participants were selected from 1253 undergraduate students in Bahçeşehir University based on a 2-steps assessment procedure. In initial process, self-rated questionnaire package that includes The Padua Inventory- Revised (PI-R), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) were performed to participants. In the second step of assessment, Mini International Neuropsychiatric Interview (MINI) were administrated to participants who reported high OC symptoms (PI-R total scores above 25-intervention group) and have scores below the subclinical level of all the given measures (control group). Those participants also completed (Positive and Negative Affect Schedule Scale (PANAS), Meta-Cognitions Questionnare-30 (MCQ-30), Short Form of Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11-SF). Additionally, feeling of knowing (FOK) performances of the participants were assessed under computerized episodic and semantic memory tasks. While control group participated one assessment session only, intervention group attended to 7-week MBSP and thereafter completed post-intervention assessment. MBSP was arranged based on mainly the work of Williams and Penman (2015). Before and after training scores of intervention group were compared within the group and also with controls. Results indicated statistically significant declines in MCQ-30 total, positive beliefs and need to control thoughts subscales after MBSP. Furthermore, noteworthy declines in level of rest of the sub-scales of MCQ-30, OC symptoms and impulsivity scores and promising trend increases in FOK accuracy were detected, despite its insignificancy. More specifically, after the intervention participants reported less mal-adaptive meta-cognitive beliefs, obsessive compulsive and impulsivity symptoms. Concurrently, MBSP provided intervention group to have more positive attitudes toward their future memory performances (FOK). Findings of the study were discussed in the light of relevant literature and future directions for research and clinical practice were recommended.