Oyun temelli zihinsel farkındalık eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik sağlamlık, duygu düzenleme becerileri ve yürütücü işlevlere etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of a play-based mental awareness training program on psychological resilience, emotion regulation skills, and executive functions of preschool children
  1. Tez No: 960091
  2. Yazar: BETÜL KAPKIN İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAYYAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, oyun temelli zihinsel farkındalık eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik sağlamlık düzeyleri, duygu düzenleme becerileri ve yürütücü işlev gelişimi üzerindeki etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada ön test-son test-izleme testi kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 5-6 yaş arasında değişen yaş grubundaki 40 çocuk (20 deney, 20 kontrol) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlev Envanteri (ÇDYİE)”ve“ DECA-P2 (Devereux Early Childhood Assessment for Preschoolers) Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara 10 hafta süresince 20 oturumdan oluşan oyun temelli zihinsel farkındalık eğitim programı uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi, kalıcılığı incelemek amacıyla tekrarlı ölçümler için ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effects of a game-based mental mindfulness education program on preschool children's psychological resilience, emotion regulation skills, and executive function development. Materials and Methods: A pretest-posttest-follow-up test control group experimental design was used in this study. The study group consisted of 40 children aged between 5 and 6 years (20 in the experimental group and 20 in the control group). Data were collected using the“Emotion Regulation Scale,”the“Childhood Executive Function Inventory (CHEXI),”and the“DECA-P2 (Devereux Early Childhood Assessment for Preschoolers).”The experimental group received a 10-week, 20-session game-based mental mindfulness education program. For data analysis, paired and independent samples t-tests were used for group comparisons, and repeated measures ANOVA was employed to assess the permanence of gains.