Effects of mindfulness-based skills program on psychological and metacognitive processes in generalized anxiety symptoms
Bilinçli farkındalık temelli beceriler programının genel anksiyete semptomlarındaki psikolojik ve üst-biliş süreçlerine etkileri
  1. Tez No: 473329
  2. Yazar: ŞEYMA SERAP KEÇELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE MELTEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilinçli Farkındalık Temelli Beceriler Programı'nın (MBSP) genel anksiyetesi yüksek olan üniversite öğrencilerindeki çeşitli süreçlere etkisini incelemektir. Çalışma için MBSP uygulanmış ve eğitimin öncesinde/ sonrasında ölçümler alınmıştır. Ayrıca yaygın anksiyete seviyesi düşük olan üniversite öğrencilerinden de ölçümler alınarak sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur ve sonuçları eğitim alan öğrencilerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada hem psikolojik süreçler (algılanan stres ve öznel iyi oluş hali) hem de üst bilişsel süreçler (üst biliş inançları ve bilme hissi) ele alınmıştır. Katılımcılar 1253 üniversite öğrencisinin (714 kadın, 531 erkek) katıldığı iki aşamalı değerlendirme sürecinden geçerek seçilmiştir. Öncelikle Bahçeşehir Üniversitesi'nde Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Padua Envanteri-Revize (PE-R) ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ) ölçekleri uygulanmıştır, ve sonrasında çıkan sonuçlar Mini Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme (MINI) ile teyit edilmiştir. Tanı almamış fakat yaygın anksiyetesi yüksek olan (BAÖ puanı 16 üzeri olan) 13 üniversite öğrencisi yedi-haftalık Bilinçli Farkındalık Temelli Beceriler Programı'na katılmışlardır. Program'ın öncesinde ve sonrasında katılımcıların algılanan stresleri, üst-biliş inançları ve öznel iyi oluş halleri Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Üst-Biliş Ölçeği-30 (MCQ-30) ve Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) ölçekleri kullanılarak katılımcılardan incelenmiştir. Bunun yanısıra Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki Beyin ve Biliş Laboratuvar'ında geliştirilen bir bilgisayar programı kullanılarak semantik ve episodik hafızada Bilme Hissi ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar hem öncesi ve sonrası olarak hem de sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucu gösteriyor ki MBSP sonrasında yaygın anksiyetesi yüksek öğrencilerin BAÖ'de ve MCQ-30'un 'düşünceleri kontrol etme ihtiyacı' alt ölçeğinde anlamlı değişiklikler bulunmuştur. İstatiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen katılımcıların ASÖ, MCQ-30'un diğer alt ölçekleri ve PANAS'ın Negatif Duygu alt ölçeği sonuçlarında olumlu yönde önemli değişiklikler rapor edilmiştir. Yaygın anksiyete ve sağlıklı kontrol grupları karşılaştırıldığında yaygın anksiyetede, 'tehlikenin kontrol edilemezliği' üst-biliş alt ölçeğinde, algılanan streste ve öznel iyi oluş halinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was that the effectiveness of Mindfulness-based Skills Program (MBSP) on various processes of university students who had high generalized anxiety symptoms. For the study, MBSP was implemented and several measurements were obtained at the before and after program. Furthermore healthy control group was constituted from university students of low generalized anxiety, same measurements obtained and their results were compared with intervention group. In the study, both psychological processes (perceived stress and subjective well-being) and metacognitive processes (metacognitive beliefs and feeling of knowing) were considered. Participants selected with going through two-stage processes in which 1253 university students (714 women, 531 men) attended. Firstly Beck Anxiety Scale (BAI), Leibowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Beck Depression Inventory (BDI) and Padua Inventory-Revised (PI-R) were implemented and then obtained results were confirmed with MINI International Neuropsychiatric Interview (MINI). 13 university students who had undiagnosed high generalized anxiety (more than 16 scores from BAI) attended the MBSP. Participant's perceived stress, metacognitive beliefs and subjective well-being were examined with using Perceived Stress Scale (PSS), Metacognitive Questionnaire-30 (MCQ-30) and Positive and Negative Affect Schedule Scale (PANAS) before and after the MGSP. Besides feeling of knowing in episodic and semantic memory was measured with a computer program which was developed by Brain and Cognitive Lab in Bahçeşehir University. Acquired results were compared with both before/ after mindfulness program and intervention/ healthy control group. The result of the current study indicated that BAI and 'need to control thoughts' of MCQ-30 sub scale of university students who had high generalized anxiety were founded significant changes after the MBSP. Important changes of PSS, other sub scales of MCQ-30 and Negative Affect sub scale of PANAS were reported positively in despite of not statistically significant. When comparing between generalized anxiety and healthy control groups, the significant differences of generalized anxiety, 'uncontrability of danger' in the sub scale of metacognitive beliefs, perceived stress and subjective well-being were founded.