Effects of mindfulness-based skills program on psychological and metacognitive processes in depressive symptoms
Bilinçli farkındalık temelli beceri programının depresif belirtilerdeki psikolojik ve üst-bilişsel süreçlere etkileri
  1. Tez No: 473293
  2. Yazar: ELİF NECMİYE CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MELTEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programının (BFBP) depresif belirtiler, algılanan stres düzeyi, duygu düzenlemede yaşanan güçlükler, öznel iyi oluş halinin duygusal boyutu, üst-bilişsel inançlar ve bilme hissi kararları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya depresif belirtiler gösteren 16 üniversite öğrencisi (deney grubu) ve herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olmayan 16 üniversite öğrencisi (kontrol grubu) katılmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada Bahçeşehir Üniversitesi'nde okumakta olan 1253 öğrenciden Padua Envanteri-Revize (PE-R), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Kaygı Envanteri (BKE)'nden oluşan bir bukleti doldurmaları istenmiştir. İkinci aşamada, Beck Depresyon Envaterine göre subklinik ve klinik düzeyde olan (ölçekten 10 puandan fazla alan) katılımcılara ve bahsi geçen bukletteki ölçüm araçlarına göre subklinik düzeyin altında olan katılımcılara, bulundukları gruba ait olduklarını teyit etmek amacıyla Mini Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme (MINI) uygulanmıştır. Buna ek olarak katılımcılardan Algılanan Stres Ölçeğini (ASÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeğini (DDGÖ), Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeğini (PNDÖ) ve Üstbiliş Ölçeği'nin 30 maddelik formunu (ÜBÖ-30) doldurmaları istenmiştir. Buna ek olarak katılımcıların bilme hissi kararları olaysal ve anlamsal bellek görevleri kullanılarak ölçülmüştür. Kontrol grubu yalnızca bir kere değerlendirilmiş, deney grubu ise ilk değerlendirmenin ardından Bilinçli Farkındalık Temelli Beceri Programına katılmıştır. Program bittikten sonra deney grubu aynı değerlendirme aşamasından geçerek ikinci defa değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuçlara göre, deney grubunun depresif belirtileri ve algıladıkları stres düzeyleri programı tamamladıktan sonra anlamlı olarak azalmıştır. Buna ek olarak anlamlı olmamakla birlikte duygu düzenlemede daha az güçlük yaşadıkları, üst bilişsel inançlarında azalma olduğu, daha az olumsuz ve daha fazla olumlu duygu deneyimledikleri, gelecekteki bellek performanslarına dair daha olumlu bir tutum geliştirdikleri (bilme hissi kararları) gözlenmiştir. Hatta ASÖ'deki“Yetersiz özyeterlik algısı”alt ölçeğindeki azalmanın anlamlı olarak kontrol grubunun düzeyine indiği gözlenmiştir. Sonuçlar literatürdeki çalışmalar ışığında tartışılmış, ilerideki araştırmalara ve klinik uygulamalara dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of Mindfulness-Based Skills Program (MBSP) on depressive symptoms, perceived stress symptoms, difficulties in emotion regulation (ER), emotional component of subjective well-being including positive and negative affect, metacognitive beliefs and feeling of knowing (FOK) performances. The study was conducted on 16 university students with depressive symptoms (intervention group) and 16 students without psychological disturbance (healthy control group). Participants were chosen from 1253 undergraduate students in Bahçeşehir University. The study was composed of two steps. In the first step, a booklet which is composed of self-report scales including Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), The Padua Inventory-Revised (PI-R), and Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) was given to the students. In the second step, Mini International Neuropsychiatric Interview was applied as a crosscheck to participants within the cut off scores of subclinical or clinical group according to BDI and to participants whose scores were under the subclinical cut off scores of given measures. In addition, participants from both group filled out Perceived Stress Scale (PSS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Positive and Negative Affect Schedule Scale (PANAS) and Meta-cognitions Questionnaire-30 (MCQ-30). In addition, participant's FOK performances from both groups were assessed by using episodic and semantic memory tasks. While healthy control group attended only one assessment, intervention group attended a second assessment session after completed MBSP. İntervention group's before and after MBSP scores were compared to the scores of healthy control group. Results revealed that intervention group's depressive symptoms and level of perceived stress significantly decreased after completing MBSP. In addition, decreasing trends were observed in DERS, MCQ-30 and negative affect in PANAS and increasing trend in positive affect in PANAS, in addition to their significant changes in FOK performances. Moreover, it was found that intervention group's post scores of“perceived insufficient self-efficacy”subscale of PSS significantly approached to the scores of healthy control group. Results of the study were discussed under the light of literature. Plus, suggestions for future studies and clinical implications were presented.