Overindebtedness and auditing of going concern in entities
İşletmelerde borca batıklık ve süreklilik denetimi
- Tez No: 473351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Borca batıklık, hukuki ve finansal yönleri yanında, muhasebe tekniği ve değerleme disiplinine temas eden çok boyutlu bir kavramdır. Hukuki olarak Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesinde düzenlenmektedir. Kavram, İsviçre Borçlar Kanunu'nda yer alan überschuldung kavramından ithal edilmiştir. Şirketlerin yönetim kurulları için mahkemeye bildirim yükümlülüğü doğuran borca batıklık hali, aynı zamanda iflas halinin de ön şartıdır. Finansal açıdan ise borca batıklık ileri düzey bir bozulma halidir ve iflas aşamasından önceki son aşamayı oluşturmaktadır. Borca batıklığın tespit sürecinde, ilk çıkış noktasını, muhasebe tekniği ve genel amaçlı finansal raporlama ilkelerine göre hazırlanan bilanço oluşturmaktadır. Bu bilançonun şüphe doğurması halinde, borca batıklığın tespiti için ayrıca, varlıkların muhtemel satış fiyatlarını gösteren ilave bir bilanço düzenlenmesi gerekmektedir. Borca batıklık, her iki bilançonun da borçların ödenmesinin mümkün olmadığını göstermesi halinde söz konusu olmaktadır. Borca batıklığın tespiti, hukuki bir süreç olarak, Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesine göre, borca batıklık şüphesini gösteren işaretlerin varlığı ile başlamaktadır. Bu anlamda, kanunda yer alan şüphe, önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Şüphe, bağımsız denetçinin işletmenin sürekliliği konusunda oluşturduğu değer yargısı ile bağlantılıdır. Bu anlamda konu, aynı zamanda denetim disiplinin ortaya koyduğu ilke ve kuralların araştırılmasını da gerektirmektedir. Çalışma, borca batıklık kavramının hukuk, finans ve muhasebe alanları bakımından değerlendirilmesi yanında, işletmenin sürekliliği kavramıyla ilişkisi ve süreklilik konusunda belirsizlik bulunduğu bağımsız denetçi görüşleriyle tespit edilen işletmeler bakımından sürecin araştırılması ve bu açıdan detaylı bir analizinin yapılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Overindebtedness is a multidimensional concept related to accounting technique and assessment discipline as well as its legal and financial aspects. Juristically, it was regulated in the article 376 of Turkish Code of Commerce. The concept was imported from the concept überschuldung in Swiss Code of Obligations. Overindebtedness status imposing an obligation of notification to court for the firms' board of directors is also a precondition of bankruptcy status. Overindebtedness in terms of finance is a high degree of deterioration and constitutes the last stage before bankruptcy. During the period of determining over-indebtedness, the first starting point is the balance sheet prepared according to accounting technique and general purpose financial reporting principles. In case there is doubt about this balance sheet, an additional balance sheet showing probable selling price of the assets needs to be made up for the determination of over-indebtedness. Overindebtedness is discussed when both balance sheets show that it is not possible for the debts to be discharged. The determination of over-indebtedness starts with the existence of signs showing over-indebtedness doubt as a judicial process according to Turkish Code of Commerce Article 376. In this sense, doubt in the code appears as an important concept. Doubt is connected with the independent auditor's going concern judgment. In this sense, the subject necessitates principles and rules which the audit discipline puts forward to be researched. The study aims at the assessment of over-indebtedness concept in terms of judicial, finance and accounting areas as well as its relationship with going concern concept, and the research of the process in terms of the firms where going concern uncertainty is determined by the independent auditor's opinion and in this respect a detailed analysis being made.