Analyzing effects of organizational career management activities on employees' career outcomes
Örgütsel kariyer uygulamalarının çalışanların kariyer çıktılarına etkisinin analizi
  1. Tez No: 473350
  2. Yazar: DİDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Güncel literatürde, bireylerin kendi kariyer yönetimlerinden sorumlu oldukları büyük ölçüde vurgulanmaktadır. Güncel literatürde aynı zamanda örgütlerin yeteneği elinde tutabilmeleri için kariyer uygulamalarına önem vermeleri gerektiği de tartışılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı örgütsel kariyer yönetimi faaliyetleri ile bireylerin kariyer davranış ve becerileri arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Mevcut çalışma için seçilen kariyer kavramları; istihdam edilebilirlik, öznel kariyer başarısı ve yenilikçi iş davranışlarıdır. Bunun yanında; kariyer sermayesinin ve lider üye etkileşiminin bu ilişkiler üzerindeki etkisi de analiz edilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezleri test etmek için 426 gözlem kullanılmıştır. Analizler örgütsel kariyer yönetimi faaliyetlerinin istihdam edilebilirlik, öznel kariyer başarısı ve yenilikçi iş davranışı ile pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kariyer sermayesinin, örgütsel kariyer yönetimi ve istihdam edilebilirlik arasındaki ilişkiye ve örgütsel kariyer yönetimi ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiye tam olarak aracılık ettiği ortaya çıkmıştır. Kariyer sermayesi; örgütsel kariyer yönetimi ile öznel kariyer ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. Sonuçlar aynı zamanda, lider ve çalışanlar arasındaki yüksek kaliteli ilişkinin örgütsel kariyer yönetimi ile istihdam edilebilirlik arasındaki ilişkiyi ve örgütsel kariyer yönetimi ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiyi olumlu etkilediğini göstermiştir. Ancak; araştırma sonucuna göre liderler ve çalışanlar arasındaki yüksek kalitede ilişki, örgütsel kariyer yönetimi ile öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi üzerinde etkili değildir. Araştırmanın sonuçları örgütsel kariyer yönetiminin bireylerin kariyerleri için hala önemli olduğunu ve örgütlerin çalışanlarını geliştirmek ve yeni kariyer yönelimlerini benimseyen çalışanların taleplerini karşılamak için kariyer etkinliklerine önem vermesi gerektiği sonucunu ortaya çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent literature, it was widely stressed that individuals are responsible from their own career management. However; it was also discussed that organizations should give importance to career management activities because they are important for retaining talent in the organization. The main aim of this study is to understand relationship between organizational career management activities and career outcomes of individuals. Selected career outcomes for current study are employability, subjective career success, and innovative work behavior. Moreover; roles of career capital and leader-member exchange on this relationship were analyzed. To understand the relationships hypotheses were generated. 426 observations were used to test hypotheses. Analyses revealed that organizational career management activities have positive relationship with employability, subjective career success, and innovative work behavior. It was also revealed that career capital fully mediates the relationship between organizational career management and employability; organizational career management and innovative work behavior. Career capital also partially mediates the relationship between organizational career management and subjective career success. Results also showed that high quality relationship between leader and employees has positive effect on relationship between organizational career management and employability; organizational career management and innovative work behavior. However; high quality relationship between leaders and employees does not have moderating effect on relationship between organizational career management and subjective career success. From these results; it can be concluded that organizational career management is still important for individuals' career and organizations should give importance to career activities to improve their employees and meet the demands of employees who adopt new career orientations.