Fenerbahçe takımının 2011-2016 sezonları arası attığı gol sayısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination for the predictors of Fenerbahçe football team goal count in 2011-2016 seasons
- Tez No: 473353
- Danışmanlar: DR. ERDEN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Seyirci futbol sporunun en önemli faktörlerinden birisidir. Bir futbol takımının sportive başarısında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, süper ligin en önemli takımlarından biri olan Fenerbahçe'nin sportif başarılarına çeşitli maç istatistiklerinin etkisi araştırılmıştır. Bunun için, Fenerbahçe'nin son 4,5 sezondaki gol, şut, pas gibi verileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve İlişkili Gruplar T-Testi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Fenerbahçe takımının topla oynama oranı, şut oranı, pas oranı ve gol pozisyonu sayısının attığı golleri yordayıp yordamadığının araştırıldığı araştırma bulguları neticesinde ise, topla oynama oranı, şut oranı, pas oranı ve gol pozisyonu sayısının takımın attığı golleri yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The supporter is one of the most important factors of soccer sport. It also plays a significant role in the sportive success of a football team. In this thesis study, the effect of the variety of match statistics on the sportive achievements of Fenerbahçe which is one of the most important teams of the super league has been researched. For this, Fenerbahçe's goals, shoots, passes in the last 4,5 seasons are compared. During the analysis process of acquired data, Independent Samples T-Test, ANOVA, Paired Samples and T-Test and were applied in terms of deductive statistics. The findings of the analysis can be summed up as following: As a result of the study, which was conducted in order to determine whether possession, shot ratio, pass ratio and score predict the goals of Fenerbahçe, it is found out that possession, shot ratio, pass ratio and score predict the goals.