A product of their time: A glance at detective films in Turkish cinema after 2010
Dönemlerinin bir mahsülü olarak, 2010 sonrası Türk sinemasındaki polisiye filmlere bir bakış
  1. Tez No: 473365
  2. Yazar: TAHSİN ÖZGÜR TAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENİ VARMAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tüm sanat eserleri, üretildikleri zamandan izler taşır. Bu izler, toplumun ve evrimi devam eden insanın dolaylı olarak da olsa aynası niteliğindedir. Evrim ve değişim insana dair herşeyde olduğu için, yaşadığı toplumda ve o toplumun 'hak'larının korunduğu adalet sisteminde de etki sahibidir. Tıpkı toplumda 'hak'sız durumların ortaya çıkmasına sebep olan suç kavramı gibi. Bu iki düşman akrabanın, evrimi de dünya döndükçe ve insanlar yaşamaya devam ettikçe sürecektir. Bazen geriye, bazen ileriye. Adalet ve suç temalarının sinemada tür olarak en çok karşımıza çıktığı filmler polisiye filmlerdir. Üretildikleri zamanın adalet sisteminin ya da adaletsizliğinin, suçun güncel evriminin iz düşümleri sıklıkla karşımıza çıkar. Bu sebeple, bu tez yaşadığımız topraklarda 2010 sonrası yapılmış bazı polisiye Türk filmlerine bakacaktır. Bu filmlerin içerisindeki karakterlerden, onların davranış biçimlerinden, olayların gelişme ve sonlanış şekillerinden bahsederek, zamanın, toplumun üretim ilişkilerine ve sosyal hayattaki hak ve adalet anlayışına olan yansımalarını sergilemeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
All works of art contain traces of the period they are produced in. Such traces, though indirectly, mirror the society and human beings that continue to evolve. Evolution and change, as in anything pertaining to human beings, are also influential in the society which man is a part of, and in the legal system that protects their rights; likewise in the concept of crime prevailing in the unjust situations in a society. These two opponent relatives will continue to evolve, sometimes forwards sometimes backwards, as long as man exists. Detective films constitute the genre of movies where the themes of crime and justice come up the most. In these movies emerge reflections of daily crime cases as viewed within the system of justice or injustice of that society. Within this context, this thesis examines certain Turkish detective movies shot after 2010. It aims to illustrate the reflections of the understanding of 'right' and 'justice' in the society and relation of production of these times, in reference to the characters in these movies, their behavior patterns, and the development and culmination of events.