Tacirler arası ticari satım sözleşmelerinde satıcının ayıba karşı tekeffül borcu
Sellers' liability of defective products in commercial sale contracts between merchants
  1. Tez No: 473366
  2. Yazar: NAZLI DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU AYANOĞLU MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızın amacı, tacirler arası ticari satım sözlesmesinde alıcının satın aldığı malın ayıplı çıkması halinde satıcıya karsı ayıba karsı tekeffül hükümlerine başvurabilmesinin koşullarını incelemek ve alıcının sahip olduğu seçimlik hakların kullanılmasının doğuracağı sonuçları değerlendirmektir. Tez konusu Türk Ticaret Kanunu (TTK) ve Türk Borçlar Kanunu (TBK) hükümlerine göre incelenmiş olup; özellikle değişikliklerin olduğu hükümlerde mülga Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu yeni düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak ifade edilmiştir. Çalışmamız temel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ayıba karşı tekeffül hükümlerinin tanımı, hukuki niteliği ve şartları incelenmiştir. İkinci bölümde, tacirler arası ticari satımlarda alıcının ayıba karşı tekeffül hükümlerinden yararlanması için yerine getirmesi gereken külfetler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, alıcının ayıba karşı tekeffül hükümleri çerçevesinde sahip olduğu seçimlik hakların kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to explain the conditions for the sellers' products liability of defects when there is a commercial sale contract between merchants and the results arising from the buyer's use of his elective rights. This study addresses the relevant new regulations under the Turkish Commercial Code and Turkish Code of Obligations, in addition to the differences compared to the Former Turkish Commercial Code and Former Turkish Code of Obligations. Our study comprises of three main subsections. The first subsection includes the definition of the sellers' liability of defective products, its legal status and its conditions. The second subsection contains duties that shall be fullfilled in order to claim the sellers' liability of defective products in commercial sales between merchants. The final and third subsection focuses on the scope of the buyers' elective rights in line with the sellers' liability of defective products.