Stratejik yönetimde dengeli ölçüm kartı modeli : Özel bir hastane üzerine araştırma
Balanced scorecard model in strategic management: Research on a private hospital
  1. Tez No: 473364
  2. Yazar: TAHA KORAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşmeyle birlikte piyasalarda yaşanan yoğun rekabet ortamı, tüm işletmelerin kendilerini güncellemesini bir zorunluluk haline getirmiştir. İşletmeler varlıklarını devam ettirebilmek ve büyüme sağlayabilmek adına çeşitli stratejiler geliştirmekte ve bunları etkin bir şekilde uygulamaktadırlar. Uluslararası düzeydeki işletmelerin stratejik olarak kendilerini geliştirmede etkin bir şekilde çalıştıkları görülmektedir. Bununla beraber Türkiye'de de hem kamu kurumları hem de özel sektör kendilerini geliştirme gayreti içinde yeni ve yaratıcı stratejiler peşinde koşmaktadırlar. Bu arayışlar çerçevesinde işletmelerin yeni kullanmaya başladığı stratejilerden bir tanesi de Dengeli Ölçüm Kartı Modeli uygulamasıdır. Dengeli ölçüm kartı modeli pek çok kurum ve şirket tarafından hayata geçirilmiştir. İşletmeler bu uygulama ile stratejik yönetimin önemli bir konusu olan fiziksel varlıkların yanı sıra fiziksel olmayan varlıklarında; müşteri ilişkileri, iş süreçlerinin akışı, kalite, yenilenme becerisi, çalışanların verimliliği, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yeterliliğinin değerlendirilmesini yapabilecek seviyeye ulaşmıştır. Bu çalışmada dengeli ölçüm kartı modeli Türkiye'nin önde gelen özel bir hastane grubunun İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan bir şubesinde incelenmiştir. Bu bağlamda dengeli ölçüm kartı modelinin temeli olan finansal, müşterisel, iç süreçler ve öğrenme gelişme kategorilerine göre hedefler oluşturularak stratejiler geliştirilmiştir. Hedefler, Ekim 2015 ve Ekim 2016 yılları temel alınarak karşılaştırılmıştır. Finansal hedeflerde Ekim 2015 ve Ekim 2016 dönemleri karşılaştırıldığında en kötü oransal değişim %91'den %83'e gerileyen yurt içi hasta sayısının olduğu, en iyi oransal değişim ise %93'ten %116'a yükselen PET CT ve Nükleer tıp yurt içi hasta geliri olduğu görülmüştür. Müşterisel hedeflerde Ekim 2015 ve Ekim 2016 dönemleri karşılaştırıldığında en kötü oransal değişim %97'den %88'e gerileyen hasta memnuniyet - yatan hasta olduğu, en iyi oransal değişim ise %71'den %88'e yükselen hasta memnuniyet - yatan hasta otelcilik hedefi olduğu görülmüştür. İç süreç hedeflerin de Ekim 2015 ve Ekim 2016 dönemleri karşılaştırıldığında en kötü oransal değişim %248'den %355'e yükselen planlanan sürede tamamlanmayan yatış sayısının toplam yatış sayısına oranı olurken, en iyi oransal değişim planlanan sürede tamamlanmayan ameliyat sayısının toplam ameliyat sayısına (tek ameliyat içeren protokoller) oranı olduğu görülmüştür. Öğrenme ve gelişme hedeflerinde Ekim 2015 ve Ekim 2016 dönemleri karşılaştırıldığında en kötü oransal değişim %71'den %74'e yükselen İş Sağlığı ve Güvenliği olduğu, en iyi oransal değişim ise %57'den %67'e yükselen Sosyal İmkanlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technological developments and globalization in the world, as well as the intense competition environment in the markets, have made it a necessity for all enterprises to update themselves. Businesses develop and implement a variety of strategies in order to be able to sustain their assets and grow. Internationally, businesses are seen to be actively working strategically to improve themselves. In Turkey, however, both public institutions and the private sector are pursuing new and creative strategies in an effort to improve themselves. One of the strategies that businesses are beginning to use in the framework of these quests is the Balanced Scorecard Model application. The balanced scorecard model has been misunderstood by many corporations and companies. In addition to physical assets, which are an important issue of strategic management, businesses can not use these physical assets for their own purposes. Customer relationships, flow of business processes, quality, regeneration capability, employee productivity, and the adequacy of information and communication technologies. In this study, a balanced scorecard model was examined at a branch of a leading private hospital group in Turkey located on the Asian side of Istanbul. In this context, strategies have been developed by creating targets according to financial, customer, internal processes and learning development categories which are based on balanced scorecard model. Targets were compared based on October 2015 and October 2016. The worst proportional change in financial targets compared to the October 2015 and October 2016 periods was the number of domestic patients falling from 91% to 83%, with the best proportional change from PET CT and Nuclear medicine rising from 93% to 116% It is seen as income. The worst proportional change in customer targets compared to the October 2015 and October 2016 periods is the patient satisfaction - patient dropping from 97% to 88%, and the best proportion change from 88% to 71% patient satisfaction - inpatient hospitality target. When the internal process targets are compared to the October 2015 and October 2016 periods, the worst proportional change is the ratio of the number of uncompleted hospitalizations to the total number of hospitalizations in the planned time period from 248% to 355%, while the best proportional change is the number of operations that are not completed during the planned period Protocols. Compared to the periods of October 2015 and October 2016 in terms of learning and development goals, the worst proportional change was found to be Occupational Health and Safety, which increased from 71% to 74%, and the best proportional change was Social Opportunities which rose from 57% to 67%.