İlişkisel pazarlamanın müşteri sadakatine etkisi: Fitness merkezi müşterileri üzerinde bir inceleme
The effect of relational marketing on customer loyalty: an investigation on fitness center customers
  1. Tez No: 473388
  2. Yazar: METEHAN CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma ilişkisel pazarlama uygulamalarının müşteri sadakati üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu ilişkisel pazarlama ölçeği ve müşteri sadakati ölçeğinden oluşturulan anket formu, 2017 yılı şubat ayında İstanbul ili Ümraniye ilçesinde faaliyet gösteren bir fitness merkezinin 461 müşterisine uygulanmıştır. Anketlerden ulaşılan veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İlişkisel pazarlama uygulamalarına ilişkin algı ve müşteri sadakati arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizinden ilişkisel pazarlama uygulamalarının müşteri sadakati üzerindeki etkisinin belirlenmesinde ise regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda ilişkisel pazarlama uygulamaları ile müşteri sadakati arasında istatistiksel açıdan olumlu pozitif yönlü ilişkilerin olduğu, ilişkisel pazarlama uygulamalarını belirleyen tüm boyutlara ilişkin algının müşteri sadakatini olumlu etkileyerek artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of relational marketing practices on customer loyalty. The purpose of the questionnaire, which is formed by personal information form, relational marketing scale and customer loyalty scale, was applied to 461 customers of a fitnesss center operating in Ümraniye, Istanbul province in February 2017. The data obtained from the questionnaires were analyzed in the computer environment via SPSS 22.0 statistical program. Regression analysis was used to determine the effect of relational marketing practices on customer loyalty from the analysis of the correlation between perceptions of relationship marketing practices and customer loyalty. As a result of the research, it is found that there is positive statistically relation between relational marketing practices and customer loyalty, and that all the dimensions that determine relational marketing applications are increased by positively affecting customer loyalty.