Şirketlerde mobbing uygulaması ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi
Şirketlerde mobbing uygulamasi ve örgütsel bağlilikla i̇lişkisi
- Tez No: 473389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mobbing (yıldırma) davranışı bu duruma maruz kalan bireylerin bireysel ve çalışma hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle çalışma hayatında mobbing davranışına maruz kalan bireylerin bu durumdan örgütlerini de bir anlamda sorumlu tutarak örgütlerine tam bir bağlılık gösteremedikleri düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili olarak yapılan bu tez çalışmasında işletmelerde mobbing (yıldırma), davranışlarının örgütsel bağlılığa olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde mobbing ve örgütsel bağlılık konularına kısaca değinildikten sonra ikinci bölümde mobbing konusu kavram ve içerik olarak literatüre göre incelenmiştir. Üçüncü bölümde yine literatürden faydalanarak örgütsel bağlılık kavramı tüm yönleri ile incelenerek son bölümde nicel araştırma tekniği kullanılarak denekler ile yapılan anket çalışması SPSS paket programı ile çözümlenmiş ve bulgular sonuç kısmına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing (intimidation) affects negatively the individual and working life of the people being exposed to this situation. It's considered that the people who are exposed to Mobbing in their working life cannot carry a torch for their organization by considering their organization responsible. In this thesis study referring to this subject, the impact of mobbing (intimidation) in the companies has been researched. After mentioning briefly to mobbing and organizational commitment in the introductory chapter, mobbing has been researched as concept and content according to the literature in the second chapter. In third chapter, the structure of organizational commitment has been researched in all its parts by using the literature again. In the last chapter, the survey study made with the subjects using quantitative research has been analyzed by SPSS program and the results has been added to the result part.