Success principles of Turkish brands in Azerbaijan market
Azerbaycan pazarında Türk markalarının başarılı prensipleri
  1. Tez No: 473397
  2. Yazar: AYSEL YUSIFLI
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Azerbaycan ve Türkiye arasında uzun yıllardan beri süre gelen kültürel ve sosyal ortak kimlik dolayısıyla ekonomik ve sosyal ilişkiler hep üst düzeyde seyretmiştir. Bu iyi ilişkiler ticarette ve iş ortamında da kendini göstermekte ve ithalat ihracat yolu dışında iş kurma, bayi açma ve de istihdam yaratma konularında özellikle son 5-10 yılda ön plana çıkmaktadır. Bu dönemleri Azerbaycan pazarında incelediğimizde çok sayıda Türk şirketini ve girişimini gözlemlemekteyiz. Bu şirketler kısa zamanda yeni bayilerini açmış ve yatırımlarını Azerbaycan pazarında arttırmışlardır. Bu çalışmanın temel amacı bu başarılı Türk şirketlerinin Azerbaycan pazarındaki başarılarının nedenini ayrıntılı bir şekilde gözler önüne serebilmektir. Bu çalışmadan en üst seviyede verim alabilmek için detaylı mülakatlar (in-depth interview) metodu kullanmıştır. Soruların her biri özellikle seçilmiş, mülakatların süresi yöneticilerin gün içindeki plan ve programlarından çok vakit almayacak şekilde mümkün olan en etkili cevapları alabilecek kadar uygun bir süre belirlenmiş ve yöneticiler ile iletişime geçilmiştir. Bu çalışmaya göre Azerbaycan pazarının yeniliklere açık, yerel insanların öğrenmeye ve çalışmaya hevesli olduğu ve de bazı sektörlerde devam eden boşluklar bulunduğu ve bu yüzden çekici bir market olduğu belirtilmiştir. Türk şirketlerinin sahip olduğu başarı faktörlerinin ise, Türk şirketlerinin Azerbaycan pazarında aşıladığı müşteri odaklı hizmet, yüksek yönetim becerileri ve Türk markalarına olan güven olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Azerbaijan and Turkey has been always good for a long time. This relationship has been showing itself in economic and trade activities especially for the last decade. Especially Turkish companies, entrepreneurs and businessmen have invested large amounts in Azerbaijan market and establish their business there. Some of them are quite successful so that they are able open new store in a short time and they plan to expand their scope of business in Azerbaijan market. The aim of this study is to find out the success principles of Turkish companies in this market by conducting a detailed study. The best method for this aim is determined as in-depth interview since the specific answers can be gathered by following this method. The questions are prepared properly for the managers and the meetings were planned. After getting the answers from all the managers, they are analyzed in detail. According to the results, the Azerbaijan market is described as attractive since there are gaps in sectors, the country is open for innovations and new opportunities and there is skilled local labor in the country. For the success principles of Turkish companies in Azerbaijan market, it has been observed that the most important factors are the customer oriented service, high management abilities and the trust of local customers to Turkish brands.