Halk tiyatrosu geleneğimiz içinde hikaye anlatıcılığı (Meddahın) incelenmesi ve meddahlık ile günümüz hikaye anlatıcılığı arasındaki bağların karşılaştırmalı olarak tartışılması
Public theater institution i̇s not discussed in the comparison between the study of streaming art (Meddain) and the relationship between the medahahin and relevant story
- Tez No: 473417
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada hikaye anlatıcılığı sanatının geçmişten bugüne gösterdiği değişim, kültürümüzdeki ve geleneksel tiyatromuzdaki varlığı üstünden izlenmiş, günümüzdeki yansımaları araştırılmıştır. Anlatıcılık olgusunun, teknolojinin hayatımızı neredeyse ele geçirdiği bir dönemde hala var olmaya ya da başka bir deyişle tekrar doğmaya çalışması sevindiricidir. Bu çalışma ile anlatıcının serüveni hem geleneksel hem de modern çalışmalar bakımından araştırılmış ve uygulama için de Kerem ile Aslı hikayesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ın this studuy, changes in art of storytelling from past to today and also reflections in today's art is researched through existence of this art in our culture and traditional theatre. ın an era of technological improvements which have totally conquered our lives, it is very pleasing process to know that the fact of telling stil exists or in other words it tries to reborn from its ashes. in thes study, whether“meddah”the ancestor of storrytelling in this point of view, adventure of teler is researched through both modern and traditional aspects and for this practice a folk story“Kerem and Aslı”in chosen as it contains that circumstances