Anonim şirketlerde yönetim kurulunun toplanması ve karar alması
Decision making and meeti̇ng of the board of joint stock companies
- Tez No: 473418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde, anonim ortaklıkların yönetiminde yönetim kurulunun rolü oldukça artmıştır. Kural olarak, anonim şirketin yönetim ve temsil organı olan yönetim kurulu yönetime ilişkin görev ve yetkilerini, kurul halinde kullanır. Yönetim kurulu hem karar alır hem genel kurulun kararlarını uygular. Bu çalışmada yönetim kurulunun toplanması ve karar alması hususları inceleme konusu yapılmıştır. Ancak kurul olarak faaliyette bulunma öncelikle belirli bir organizasyonu gerekli kıldığından yönetim kurulunun yapısına da kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Novadays, the role of the board has increased on management of joint stock company considerably. In principle, board of management which is managing and representation body of incorporated company use their duty and authority about management as a board. Board of management takes decision and performs the decisions of the general meeting. In this study, meeting of board of management and principles of decision taking were analyzed. However since acting as a board requires a specific organization before anything else, structure of board of management was mentioned briefly.