Elektronik ödeme araçları ve geleceğin yaklaşımı kripto para
Electronic payment tools and approach of the future crypto currency
  1. Tez No: 473422
  2. Yazar: BURAK ÜNSAL TÜFEK
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN KULALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ticaretin insanlık tarihinde her zaman önemli bir rolü olmuştur. Ticari hayat zamana, coğrafi koşullara ve sosyolojik durumlara göre çeşitlilik göstermiştir. Geçmişten günümüze farklılaşan takas işlemi, değerli taşlar, boncuklar ya da coğrafyaya göre değişim gösteren değerli eşyalar ile başlamış ve sonrasında para ile devam etmiştir. Teknolojik gelişmeler akabinde para, ödeme aracı olarak değişime uğramıştır. Finansal piyasalar, günümüz teknolojisindeki hızlı ilerlemelerden en çok etkilenen alan olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda geçmişten günümüze ticari hayatın temelini oluşturan takas işlemleri değişmiştir. Nakit kullanımı her geçen gün azalma gösterirken, kredi ve banka kartlarının kullanımı hızla artmaktadır. Bunun sonucunda takas işlemlerinin çoğu dijital ortamda gerçekleşmektedir. Ödeme araçlarındaki değişimler devam etmekte olup. çek vb. araçlar yerini kredi kartları ve banka kartlarına bırakmıştır. Bununla birlikte günümüzde dijital para olarak adlandırılan elektronik para sistemlerinin kullanımı hızla artış göstermektedir. E-para şeklinde tanımlanan dijital paraların son örneği Bitcoin gibi kripto paralardır. Kripto paralar kullanıcılara herhangi bir otoriteye bağlı olmaksızın özgürce hareket etmelerini sağlamaktadır. Bu tür dijital paraların devletlerin vergilendirme sistemlerine gelecekte ciddi derecede etkileyeceği öngörülmektedir. Kripto paraların teknolojisindeki yenilikler, sağlık ve bankacılık alanlarında farklı uygulamalarla kullanılmaya başlanmıştır. Ödeme araçlarının değişiminin devam edeceği ve bu değişimin finansal piyasalar ile kullanıcı alışkanlıklarına önemli derecede etki edeceği açıktır. Elektronik ortama taşınan ödemelerin güvenliğinin ve kesintisiz olmasının gelecekte çok daha önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Trade has always played an important role in human history. Commercial life varied according to time, geographical conditions and sociological situations. The ever-changing barter process from the past to beginning with precious stones, beads, or valuable items that vary according to geography and it has continued with traditional money. Money has changed as a payment tool after technological advances. Financial markets have been the most affected area of rapid progress in today's technology. Because of these developments, the barter procedures that have been the basis of daily commercial life from past to today have changed. While the use of cash has been decreasing day by day, credit and debit cards usage is increasing rapidly. As a result, exchange transactions occur in the digital medium. Changes in the payment tools are continuing, check etc. systems have been relocated to credit cards and debit cards. Today, the use of electronic money systems, which is called digital money, increasing rapidly. The last example of digital money is crypto currency like Bitcoin. Crypto currencies allow the users to move freely without being bound to any authority. Such digital money is projected to seriously affect the tax systems of the states in the future. Innovations in the technology of crypto currencies have begun to be used in different applications in the fields of health and banking. It is clear that the change in the payment tools will continue and this change will have a significant impact on the financial markets and habits of users. It is considered that the security and uninterruptedness of the payments which are carried on the digital medium will be even more important in the future.