4857 Sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin iş sözleşmesi yapma serbestisinin sınırlamaları
Limitations of the employer's freedom of labor contract in accordance with the Labor Law No: 4857
- Tez No: 473421
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BURCU SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 211
Özet
İş sözleşmesi yapma serbestisi Borçlar Hukukunun temel ilkeleri arasında yer alan sözleşme yapma serbestisinin İş Hukukundaki yansımasıdır. Bu ilke uyarınca kural olarak işçi ile işveren sözleşme yaparken sözleşmenin tarafını seçme, içeriğini ve şeklini belirleme, sözleşmeyi sona erdirme gibi serbestilere sahiptirler. Ancak bu serbestiler mutlak olmayıp sosyal devlet olmanın gereği ve işçiyi işveren karşısında koruma düşüncesiyle çeşitli sınırlamalara tabi tutulmuştur. Bu sınırlamalar kimi zaman iş sözleşmesi yapma zorunluluğu kimi zaman iş sözleşmesi yapma yasağı kimi zaman ise çalışma şartlarına getirilen düzenlemeler ile olmuştur. Mevcut çalışmada iş sözleşmesi yapma serbestisine 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında getirilen sınırlamalar ve bu sınırlamalara aykırılık halindeki yaptırımlar irdelenmiştir. Bu itibarla konu; özel kanun hükümleri ile karşılaştırma yapılarak, uluslararası sözleşmeler, doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The freedom of labor contract is a reflection of the freedom of contract which is one of the basic principles of the Law of Obligations, in Labor Law. According to this principle, as a rule, the employee and the employer have the freedom to choose the contracting party, determine the content, form and the duration of the contract. However, these liberties are not absolute but are subject to various limitations, including the need to be a social state and the protection of the employee against the employer. These limitations include the obligation to make labor contract, the prohibition of labor contract or the regulations regarding the working conditions. In this study, the limitations and sanctions imposed on the freedom of labor contract under Labor Law No: 4857 were examined. In this context, the subject has been tried to be explained by taking into consideration the provisions of the law, international agreements, opinions of the doctrine and decisions of the Court of Cassation.