İstanbul ilinde öğrenim gören 15-17 yaş aralığındaki bir grup lise öğrencisinin aleksitimi,ruhsal ve davranışsal sorunlar ile üst biliş özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between alexithymia, psychological, behavioral problems and metacognition of a group of 15-17 year old high school students in Istanbul
  1. Tez No: 473430
  2. Yazar: GİZEM UZAL ÖZĞÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı 15-17 yaş aralığındaki öğrencilerin aleksitimik karakter özelliğine sahip olma durumlarına göre üst biliş özellikleri ile ruhsal ve davranışsal sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Üsküdar ve Kadıköy ilçesinde bulunan toplam 5 ortaöğretim kurumunda öğrenim gören lise 1. 2. ve 3. Sınıf 592 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların 331'i (%58,1) kız, 239'su (%41,9) erkektir, 22 katılımcıdan ise sağlıklı veri toplanamamıştır. Araştırmanın verileri Demografik Soru Formu, 20 soruluk Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Üst Biliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (ÜBÖ-ÇE) ile Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS v22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, yüzde gibi betimsel istatistiklerden faydalanılmıştır Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare ilişki, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. İlişki analizinde Pearson ilgileşim katsayısı hesaplanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki korelasyon analiziyle ve ilişki katsayısı pearson korelasyon katsayısı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between psychological and behavioral problems of 15-17 year old students whose metacognition varies depending on having alexithymic characters. The sample of the research consisted of 592 1st, 2nd and 3rd graders from 5 different high schools located in Üsküdar and Kadıköy in İstanbul. 331 (58,1%) of the participants were female and 239 (41,9%) were male. Accurate information could not been obtained from 22 participants. The data was collected through Demographic Question Form, Toronto Alexithymia Scale with 20 questions (TAS-20), Metacognition Scale Children and Adolescent Form (MS-CA) with Power and Difficulty Survey. Analysis of headt a was made using SPPS v22.0 programme. Descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, standard deviation, minimum, maximum, percent were used to analyse the data. Chi- square test was used in the comparison of categorical variables and independent groups T test was used in the comparison of two independent groups. The Pearson correlation coefficient was calculated in the relationship analysis. The relationship between the scales was shown by correlation analysis, and the correlation coefficient was shown as Pearson correlation coefficient.