Cinsel istismar mağduru çocuğa meslek elemanı yaklaşımı: Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesi örneği
Soci̇al servi̇ce approach for sexuallly abused chi̇ldren: Suleymaniye Hospital for Obstetrics and Gynecology Education and Research example
  1. Tez No: 473451
  2. Yazar: ÖZGÜR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANIL ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuğun büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyen her türlü davranış olarak tanımlanabilen çocuk istismarına, insanlık tarihi boyunca her kültürde rastlanmaktadır. Fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar ve ihmal şeklinde görülür. Sık görülen ve önemli bir sağlık sorunu olmasına karşın, tanısında ve ilgili uzmanlık dallarıyla işbirliğinde çoğu kez yetersizliklerle karşılaşılmaktadır. Kanıtların eksikliği, yanlış bilgiler, kültürel ve geleneksel değerler istismarın göz ardı edilmesine yol açabilmektedir. Travma ancak çok ciddi boyutlarda olduğunda çocuk istismarı düşünülmektedir. İstismar göstergesi olan hafif bulgular atlandığında veya bildirimi yapılmadığında, yaşamsal önem taşıyan olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Cinsel istismar bireylerde sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da birçok soruna neden olmaktadır. Sağlık kuruluşlarında çalışan sosyal hizmet uzmanı, psikolog, çocuk gelişimcisi gibi meslek elemanlarının cinsel istismar olgusunun tanımını yapamadığı bu sebeple sosyal hizmet modellerini uygulayamadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı topluma rehberlik, savunuculuk ve danışmanlık yapma görevi bulunan meslek elemanlarının sağlık kuruluşlarına başvuran cinsel istismar mağduru bireylere yaklaşımlarını, rol ve fonksiyonlarını ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Child abuse has existed in every culture through out the history of man. It is defined as all behavior simpairing child grow thand development. This concept consists of physical, sexual, and emotional abuse and child neglect. Although it is a common problem, a multidisciplinary approach is lacking. It is generally under estimated because of lack of evidence, inadequate knowledge and cultural factors. Child abuse is diagnosed onlyif trauma is severe. If the simple signs of child abuse are not diagnosed or reported they may result in severe health problems. Sexual abuse causes not only physical but also a lot of psychological problems. It is observed in our society that the fact of sexual abuse is not identified yet and, evenif individual sare exposed to sexual attack they do not have sufficient information about the matter. The purpose of this study is to tackle roles, functions and approaches of social workers, psychologist, Child development whose task is to guide the society, towards sexual abuse victims, who apply to health care organizations.