Çocuklarda cinsel istismar (Gazete haberleri üzerinden sosyolojik bir bakış)
Child sexual abuse (A sociological overview of newspapers news)
- Tez No: 506487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyada ve ülkemizde yasalarla 18 yaşını doldurmamış kişiye 'çocuk' denir. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları, sağlıklı bir toplumun temelini atmak demektir. Ancak geçmiş çağlardan bu yana çocuğun istismar ve ihmali söz konusudur. Birçok toplumda çocuklar istismara maruz kalırken, son yıllarda cinsel istismar vakalarında ciddi artış söz konusudur. Bu araştırmanın amacı çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının haberlerde nasıl sunulduğu, etik kurallara riayet ve medyanın toplumun üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla araştırmada Hürriyet, Habertürk, Milliyet, Sabah, Posta ve Sözcü gibi ülkemizde tirajı yüksek 6 gazetenin 6 aylık dönemde yayımlamış olduğu 'çocuk cinsel istismarı' konulu haberlere yer verilmiştir. Araştırma kapsamında haberin dili, kullanılan fotoğraflar ve başlıklarda çocuğun ve istismarcının kişisel hak ve özgürlükleri, meslek ahlakı ve etik kaygıları riayet hususları üzerinde durulmuştur. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmış ve elde edilen bulgular Çizelge ve şekillerle yorumlanmıştır. Gazeteler çocuğa yönelik bütün istismar türlerini haberleştirirken 'cinsel istismar' konulu haberlere yoğunlaşırken etik kurallardan uzak, ticari ve magazinsel haber yapmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre; cinsel istismar haberlerinde genellikle istismar mağdurunun kız çocukları, istismarcının ise çocukların tanıdığı bir erkek olduğu görülmüştür. Haberler bilgi aktarımına yönelik yapılmış; uzman görüşlerine yer verme, koruyucu-önleyici tedbirler, mağdurun rehabilitasyonu, mağdura sunulan ya da sunulabilecek sosyal hizmet modelleri konusunda yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, as the other countries in the World, a“child”is legally defined as someone under the age of 18. A healthy society hinges on the healthy development of its children. However, child abuse and neglect has been a common issue all over the world since oncient time. Children are exposed to abuse in many countries. In addition to this, there has been a considerable increase in the number of cases of child sexual abuse in recent years.The aim of this study is to examine how child sexual abuse are reported in the news, whether the news is based on ethical principles or not and what the effects of media on society are. For this purpose, this study includes the news regarding sexual abuse published in a six-month period in six newspaper with a wide circulation in our country such as Hürriyet, Habertürk, Milliyet, Sabah, Posta and Sözcü. Within the scope of the research, the language of the news, the photographs used in the news, the personal rights and freedoms of the victim and the perpetrator in the news headlines, code of conduct and respect of ethical principles are analysed. The content analysis method was used in this study and the findings obtained in the result of the study were interpreted by means of tables and figures. While all types of child abuse are reported as news by newspapers and they also focus on 'sexual abuse', the newspapers are far away from ethical principles. Instead, they are concerning their commercial interests and so they are making magazine news. According to the results of this study, in child sexual abuse news, generally victim of abuse is a girl and the perpetrator is a men whom know by a victim. Furthermore, the news is made for the purpose of transferring information. However, it does not give sufficient information about expert opinion, preventive and protective measures for child abuse to prevent the child abuse, rehabilitation of the victims, and social service models that can be provided for the victims.