Chess game politics in Central Asia
Orta Asyada satranç oyunu siyaseti
- Tez No: 473493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ALPER ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez araştırmasının ana konusu Orta Asya kıtasında yeni bir koalisyon oluşumunun etkilerinden ve dünyada nasıl bir yankı yaratmasından esinlenerek yazılmıştır. Orta Asya'nın siyasetçiler için yeni bilim dalı olmasının ana sebebi yalnız jeopolitik önem taşıması değil, büyük güçler tarafından bu bölgede yeni enerji kaynaklarının bulunmasıyla ilgilidir. Bir çok siyasetçiler Rusya'nın Orta Asya kıtasında eski gücünü kayıp ettğini savunurken, diğer siyasetçilerse hala Rusya'nın bölgede dominant rol oynadığını savunuyor. Tez konusunda Çinin ve Amerika'nın Orta Asya doğal zenginliklerinden faydalanma peşinde olduğundan da bahis ediliyor. Konuda koalisyon oluşumunun ana etkenleri uluslararası organizasyonlar, boru hatları ve yurt dışı ilişkileri olarak gösterilmiştir. CADGAT araştırmasının sonuçları gösteriyor ki Orta Doğuda koalisyon oluşumu çeşitli organizasyonlar, liderlerin ülkeşere ziyaretlerindenve konsolosluk aktivitesi sonucunda gerçekleşmeye başlamıştır. Tezde literatür taramasıyla araştırma sonucunun özleştiği sonucuna vararak Orta Asya ülkelerinde doğal zenginliklerin önem taşıdığından bahis ediliyor. Sonuç olarak bu ülkelerin jeopolitik önem taşımasının en önemli faktörü doğal zenginliklerinin olmasıyla sonlandırılıyor.
Özet (Çeviri)
The research thesis claims to identify Central Asian alliance formation in the world arena. The study is important because of the geopolitical importance and natural resource abundance, which led to competition world powers in the region. Most scholars criticize Russia lost power in Central Asia, while some other scholars still advocate that Russia is a major dominant power in the region. Thesis illustrated Chinese power strategy based on natural resources, and US military presence importance in the region. Moreover, thesis illustrates alliance formation by using regional and international organizations, pipelines, and networks in the region. According to CADGAT analyzing team, findings shows that Central Asian alliance formation based on creation of organizations, visits of the leaders and embassies practices in the region. Following analyzing shows that it is similar to the literature view of the research study. Another important finding was the purpose of international based on abundance of natural resource in Central Asian region. Consequently, this study basically illustrates alliance formation in the region based on natural resource of the Central Asia.