Sembolist Tiyatro-Maeterlinck ve Davetsiz Gelen adlı oyunun dramaturjik çalışması ile yazarın sahne dışına bakışı
Symbolist Theatre- Maeterlinck, Dramaturgical work of the intruder and author's point of view on off-stage issue
- Tez No: 473494
- Danışmanlar: DR. ALİ DÜŞENKALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Sembolist Tiyatro ve içinden geçtiği tarihsel süreç hakkında, dönemin sembolist yazarları vasıtasıyla yapılan bir değerlendirme niteliğindedir. Dönem yazarlarından Maurice Maeterlinck'in, Davetsiz Gelen adlı oyununa dair dramaturjik çalışma ile birlikte yazarın bu oyunda sahne dışını nasıl ele aldığı ve oyuna dahil ettiği incelenmektedir. Ayrıca sahne dışının muhtevası konusunda yazarın aktarmak istediklerine açıklamalar getirilmeye çalışılmış ve bu açıklamalar doğrultusunda oyunun sahne çalışması yapılmıştır. Böylece sembolist tiyatro dönemsel olarak ele alınmış, var oluş sürecinde etkili olan yazarlar çalışmalarıyla birlikte değerlendirilmiş ve sahne çalışması ile birlikte Davetsiz Gelen adlı oyunun sembolizme ve sembolist anlatıma katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an assessment on the subject of the Symbolist Theatre and its historical period through the symbolist writers of the era. One of the writers of the period -Maeterlinck is studied and his work- The Intruder is dramaturgically analyzed and writer's approach to off-stage and involving it to the play is examined. Explanations made on writer's opinion for off-stage's contents and within that, suggestions revealed for stage work of the play. By this way symbolist theatre periodically contextualized, writers -who constructed the movement- judged by their works and contributions of The Intruder's to symbolism and the symbolist theatre is studied by the stage work of the play.