The mediating role of internal locus of control between job satisfaction, burnout and depression symptoms
İçsel denetim odağının iş tatmini, tükenmişlik ve de depresyon semptompları ilişkisinde olası aracı etkisi
  1. Tez No: 473492
  2. Yazar: ALARA CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU A KARAKULAK AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma beyaz yakalılarda içsel denetim odağının; iş tatmini ve tükenmişlik semptomları ile iş tatmini ve depresyon semptomlarına aracı etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Örneklem yüksek örgütsel stresli meslekler olan bankacı ve doktorlardan oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda 175 kişi katılmıştır. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, İş Görenlerin Örgütsel Stres Ölçeği, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, Kontrol Odağı Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Depresyon Değerlendirme Ölçeği olmak üzere 6 farklı form doldurmaları istenmiştir. Genel olarak çalışma sonucuna bakıldığında içsel denetim odağının; hem iş tatmini ve tükenmişlik semptomları ilişkisinde hem de iş tatmini ile depresyon semptomları ilişkisinde kısmi aracı rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Meslek grupları olarak ayrı ayrı incelendiğinde ise; içsel denetim odağının sadece doktorların üzerinde kısmi aracı rolü izlediği görülmektedir. Fakat bankacılar grubunda içsel denetim odağının iş tatmini, tükenmişlik ve de depresyon semptomları ilişkisinde aracı rolü olmamasına karşın bu ilişkiyi zayıflattığı gözlemlenmiştir. Bulgular geçmişteki çalışmaların ışığında yorumlanmıştır. Son olarak ise araştırmanın katkıları, güçlü ve zayıf yanları ile olası gelecek araştırmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate internal locus of control's possible mediating role on the relationship between job satisfaction and burnout symptoms and the relationship between job satisfaction and depression symptoms. Bankers and physicians generate the sample of this study due to these occupations' classification as high-strain jobs. A total of 175 people have participated in this study. Participants are asked to fill in a Socio-Demographic form, the Swedish Demand-Control-Support Questionnaire, the Minnesota Job Satisfaction Scale, the Locus of Control Scale, the Maslach Burnout Inventory and the Depression Rating Scale. In general, results have shown that internal locus of control partially mediates the relationship between job satisfaction and burnout symptoms and the relationship between job satisfaction and depression symptoms. When results are investigated through occupation groups, it is found that only in the physician group internal LOC partially mediates the relationship between job satisfaction, burnout and depression symptoms. However, internal locus of control is observed to weaken the relationship between job satisfaction, burnout and depression symptoms in the banking group, although there is no partial mediation. These findings are evaluated in the light of previous findings. Finally, the contributions, strengths, limitations and possible future researches are discussed.