Presence in virtual reality using different controllers: A usability study
Sanal gerçeklikte farklı kumandalar kullanarak uzvarlık: Bir kullanılabilirlik çalışması
- Tez No: 473495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sanal gerçeklik 1950 yıllarından beri süregelen bir gelişim içerisindedir. O zamanlar sanal gerçeklik askeri ve araştırma amaçlarıyla kullanılıyordu. Yakın zamanda yeni görüntü başlılıklarının halka sunulması ile sanal gerçeklik tüketici pazarında da kendini gösterdi. Zamanla popülaritesinin yükselmesiyle de yeni geliştiriciler bu pazara katılmaya başladı. Bu sayede sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişimi hızlandı. Bu araştırma kapsamında kumandaların sanal gerçeklik üzerinde etkilleri ve bu kumandalar arasındaki farklar incelenilecek. İlk bölüm sanal gerçeklik ve uzvarlık, kuşatılma gibi konseptlere giriş olacak. İkinci bölümde sanal gerçekliğin gelişim tarihi ifade edilecek. Buna ek olarak modern görüntü başlıkları ve kumandalar hakkında bilgi verilecek. Üçüncü bölümde saha araştırma esnasında izlenen yöntemler hakkında bilgi verilecek. Bu bilgiler ise kullanıcı deneyimi, anketler ve sesli düşünme seanslar hakkında olacak. Son bölümde ise saha araştırmasının sonuçları paylaşılıp bunun üzerinde fikir yürütülecek.
Özet (Çeviri)
Virtual Reality is in development since 1950s, and virtual reality technologies have been used for military and research purposes back then. As recent headsets release for public, virtual reality has entered new area, consumer market. With the increase in popularity of virtual reality, more developers have joined this market. This caused virtual reality related technologies to develop faster than before. This research will examine effects of controllers on virtual reality experiences and differences between types of controllers. The first chapter will be introduction to virtual reality and related concepts such as immersion and presence. In the second chapter, concept origins of virtual reality technologies will be explained. Additionally to this, there are information about both modern head-mounted displays and controllers. In the third chapter followed methodoly during field research will be shared. The information regarding user experience, questionnaire and think aloud sessions will be stated. Finally in the last chapter, results of field research will be shared and discussed.