Influence of colour on the sense of immersion in virtual interior environment (VIE)
Sanal iç ortamda (VIE) renklerin dalma duygusu üzerine etkisi
- Tez No: 866490
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET AKBAY YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, renk nüanslarının sanal gerçeklik (VR) ortamlarındaki daldırma hissi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Unity 3D yazılımı kullanılarak sanal iç mekan ortamı tasarlanmıştır ve 40 katılımcı tarafından VR başlıkları aracılığıyla deneyim edilmiştir. Katılımcılara iki farklı renk nüansı sunulmuştur: kırmızı (S2060 - Y90R / RGB: 190 69 63) (sıcak renk) ve mavi (S2055 -B10G / RGB: 0 145 164) (soğuk renk). Çalışma, sanal iç ortamları genel mevcudiyet, mekânsal mevcudiyet, katılım ve gerçekçilik hissi gibi boyutlarına ayırmış ve bunların hepsi de daldırma kavramına katkıda bulunmuştur. Katılımcılar, sanal iç ortamlarda VR kontrolörleri aracılığıyla uygulanan bir anket aracılığıyla bu boyutlar hakkında geri bildirim sağlamıştır. Çalışmada ayrıca açık, koyu, canlı ve soluk gibi renk nüanslarının daldırma hissi üzerindeki etkisi de analiz edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların 12 sorunun yarısından fazlasında her iki renk nüansında da dalma hissi bildirdiklerini ve her iki renk nüansında da karşılaştırılabilir bir dalma seviyesi olduğunu göstermektedir. Sanal iç ortamlardaki her iki renk nüansının yanı sıra sürükleyiciliği ölçmeyi amaçlayan farklı soru grupları arasında da önemli pozitif korelasyonlar gözlemlenmiştir. Özellikle, çalışma katılımcıların sanal iç ortam için kırmızı rengi daha koyu nüansları ile tercih ederken, mavi renkli sanal iç ortamda canlı nüansları (sunulan original renk) tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Genel olarak, katılımcılar kırmızı renk şemasına sahip sanal iç mekanda daha büyük bir daldırma hissi yaşamışlardır. Ancak çalışmada kırmızı ve mavi renk nüansları ile dalma hissi arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bu araştırma, sürükleyici VR ortamları tasarlarken renk varyasyonlarını dikkate almanın önemini vurgulamaktadır ve sanal mekânlarda renk algısı ve daldırma arasındaki karmaşık ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of variations in colour nuances on the sense of immersion in virtual reality (VR) environments. Using Unity 3D software, a virtual interior environment was developed for 40 participants to experience through VR headsets. They were introduced with two distinct colour nuances: red (S2060 - Y90R / RGB: 190 69 63) (warm colour) and blue (S2055 -B10G / RGB: 0 145 164) (cold colour). The study categorized virtual interior environments into dimensions of presence, including general presence, spatial presence, and the sense of involvement and realism, all of which contribute to the concept of immersion. Participants provided feedback on these dimensions through a questionnaire administered via VR controllers in virtual interior environments. Additionally, the study analyzed the impact of nuances in colour, such as light, dark, vivid, and muted, on the sense of immersion. The results indicate that participants reported a sense of immersion in both colour nuances for over half of the 12 questions, suggesting a comparable level of immersion across both colour nuances. Significant positive correlations were observed among different question groups aimed at measuring immersion, and with both colour nuances within the virtual interior environments. Notably, the study found that participants preferred darker nuance with red colour for the virtual interior environment, while they preferred vivid nuances (given the original colour) in the blue-coloured virtual interior environment. Overall, participants experienced a greater sense of immersion in the virtual interior with a red colour scheme. However, the study did not identify a significant difference between the red and blue colour nuances and the sense of immersion. This research highlights the significance of considering subtle colour variations when designing immersive VR environments and examines the complex relationship between colour nuances and a sense of immersion in a virtual interior environment in detail.