Depressive mood and memory bias: Is breathing exercise effective?
Depresif duygudurum ve bellek yanlılığı: Nefes egzersizleri etkili mi ?
- Tez No: 473510
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, depresif duygudurum ve otobiyografik belleközellikleri ilişkisinde nefes egzersizlerinin etkisini incelemektir. Bunun yanı sıra,duygudurum ve bellek özellikleri ilişkisinin anlaşılması ile depresyon tedavisineyönelik literatüre katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Çalışma, 45 kontrol, 45 deneygrubuna ait olmak üzere toplamda 90 kadın ile yürütülmüştür. Öncelikli olarak,Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS) uygulanarak katılımcıların hangi grubadahil olacağı belirlenmiştir. Deney grubundaki katılımcılar üç ayrı koşula (negatif,pozitif ve nötr yönerge) göre rastgele ayrılmıştır. Öntest sontest olarak OtobiyografikBellek Özellikleri Ölçeği ve DASS uygulanmıştır. Nefes egzersizlerinin depresifduygudurum (orta veya şiddetli) ve otobiyografik bellek özellikleri üzerindeki etkileriincelenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri GenelMüdürlüğü (2015) tarafından hazırlanan nefes egzersiz prosedürleri kullanılmıştır. Eldeedilen bulgular, nefes egzersizlerinin depresif duygudurumu olumlu etkilediğiniviiigöstermiştir. Beklendiği gibi, depresif katılımcılar, müdahale öncesi negatifotobiyografik anılarını daha hızlı hatırlamışlardır. Nefes egzersizlerinden sonra, depresifkatılımcılar pozitif anıları daha hızlı hatırlamayı başarmışlardır. Ayrıca negatif anıyadair ifade ediş süresi de kısalmıştır. Sonuçlar, nefes egzersizlerinin hem duygudurumuhem de bellek özelliklerini (örn. Anıların ayrıntıları ve bütünlüğü) olumlu yöndegeliştirmek için kolay bir kendi kendine yardım tekniği olarak kabul edilebilir olduğunugöstermiştir. Bu bulgular ile ilgili literatür tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The main goal of this study was to investigate the effect of breathing exercises ondepressive mood and autobiographical memory characteristics. Moreover, the currentstudy was aimed to extend the depression treatment literature with the understandingof the relationship between mood and memory characteristics. This study wasconducted with 90 women in total, among which 45 participants were in the controlgroup and 45 participants were in the experimental group. Firstly, Depression,Anxiety, and Stress Scale (DASS) was applied to determine in which group theparticipants would be included. Participants in experimental group were randomlyseparated into three conditions (negative, positive or neutral instruction).Autobiographical Memory Characteristics Scale and DASS were applied as pretestand posttest. The effects of breathing exercises on depressive mood (moderate orsevere) and the characteristics of the autobiographical memory were examined. Thebreathing exercise procedures prepared by Ministry of Education, General Directorateviof Special Education and Guidance Services (2015) were carried out as intervention.The results indicated that breathing exercises significantly change depressive mood ina better way. As expected, depressed participants retrieved negative autobiographicalmemories faster before intervention. After breathing exercises, depressed participantsresponded more quickly to recall positive memories. Additionally, their negativememory expression of depressed participants gets shorter. Research findings haveshown that breathing exercises can be accepted as an easy self-help technique for bothimproving mood and memory characteristics (i.e. the details and the integrity of thememories). These findings were discussed with relevant literature.