Satın alma davranışı, marka imajı, müşteri tatmini ve marka sadakati üzerinde kurumsal sosyal sorumluluğun etkisi
Impact of corporate social responsibility on purchasing behaviour, brand image, customer satisfaction and brand loyalty
  1. Tez No: 473509
  2. Yazar: SULTAN AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tüketicilerin isteklerinin, ihtiyaçlarının ve beklentilerinin her geçen gün biraz daha arttığı günümüz koşullarında, işletmelerin faaliyet gösterdiği sektörde rakipleri giderek artmakta ve marka konumlandırmasını diğer rakiplerinden ayrıştırabilmek için kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine yönelmektedirler. İşletmeler açısından gelişen pazar koşullarında, tüketicilere sunulan ürün/hizmette tekrar satın alma isteği uyandırmak, müşteri beklentilerini karşılayabilmek, aynı fonksiyonel faydalara sahip ürünler içerisinde seçilen marka olabilmek ve tüketicide sadakat yaratabilmek önemlidir. Bu açıdan bakıldığında işletmeler açısından sadece kaliteli ürün/hizmet üretmek, kaliteli ürün/hizmeti uygun fiyatta sunmak yetmeyecektir çünkü müşterilerin satın alma davranışı dinamik bir özelliğe sahiptir ve içerisinde bulunduğu koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Bu çalışma, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları yapan işletmelerin tüketicinin satın alma davranışlarını, marka imajını, müşteri tatminini ve marka sadakatini pozitif yönde etkilediği düşüncesinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Literatür detaylı olarak taranarak oluşturulan araştırmada sosyal bilimlerde sıkça kullanılan anket yöntemi kullanılmış ve araştırmanın konusuna uygun olan ölçeklerle oluşturulan sorular ile kurumsal sosyal sorumluluğun satın alma davranışı, marka imajı, müşteri tatmini ve marka sadakati üzerindeki etkileri ölçümlenmiştir. Katılımcılardan alınan yanıtlar doğrultusunda analitik veriler elde edilmiş ve çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bu araştırmanın ilk bölümünü giriş bölümü oluşturmaktadır. İkinci bölümde kurumsal sosyal sorumluluk kavramının tanımı, gelişimi, boyutları, düzeyleri, işletmelere sağladığı avantaj ve dezavantajlar, kurumsal sosyal sorumlulukta uyulması gereken ulusal ve uluslararası standartlar detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın satın alma davranışı, marka imajı, müşteri tatmini ve marka sadakati değişkenleri detaylı olarak irdelenmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın veri ve yöntemi açıklanmış ve beşinci bölümde araştırmadan elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Altıncı bölümü ise araştırmanın sonucu ve tartışma oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions in which consumers' demands needs and expectations are increasing everyday, the rivalry is increasing in the sector where businesses operate and they front to corporate social responsibility activities in order to differentiate their brand positioning from other competitors. In the developing market conditions, it is important to raise the demand for re-purchasing in the product / service offered to the consumers, to meet customer expectations, to be the selected brand among the products with the same functional benefits and to create loyalty in the consumer. From this point of view, it will not be enough to produce only quality products / services and to provide quality products / services at reasonable prices in terms of bunisesses because the purchasing behavior of customer is dynamic and might be changed according to the conditions. This study is based on the assumption of the companies' social responsibility studies have a positive effect on consumers' buying behaviors, brand image, customer satisfaction and brand loyalty. In the research which was prepared by looking at literature in detail, survey method which is frequently used in social sciences was used and questions about the purchasing behavior, brand image, customer satisfaction and brand loyalty of corporate social responsibility were measured. Analytical data were obtained from the participants and various findings. The first part of this research forms the introduction. In the second chapter, the definition, development, dimensions and levels of corporate social responsibility concept, the advantages and disadvantages of enterprises, and the national and international standards to be complied with in corporate social responsibility are detaily explained. In the third part, researcher's buying behavior, brand image, customer satisfaction and brand loyalty variables are detaily examined. In the fourth part, the data and method of the research are explained and in the fifth part, the findings presented from the research. The sixth part is the result of the research and discussion.