Yenilenebilir enerjinin makroekonomik etkileri: Türkiye örneği
The macroeconomic effects of renewable energy: The case of Turkey
  1. Tez No: 473528
  2. Yazar: HAMİT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle sınırlı olan fosil yakıtlarının yetersiz olacağı öngörüleri, yenilenemeyen kaynak belirsizlikleri ile birlikte gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen nüfus artışı ve sanayileşme artışı enerji talebinin önümüzdeki süreçte de önemli derecede artacağını göstermektedir. Bu noktada, fosil enerji kaynaklarının kullanımında ortaya çıkan problemler, uluslararası siyasi ve ekonomik sorunlara ve fiyat istikrarsızlıklarına neden olmaktadır. Dolayısıyla gelişmiş ve gelişmekte olan çoğu ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgisi artmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de yenilenebilir enerji üretimi ile yurt içi hasıla arasındaki ilişkiler 1960-2013 dönemi için VAR analizi ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yenilenebilir enerji üretiminin, reel hasıla üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin mevcut olmadığı görülmüştür. Diğer yandan yenilenebilir enerji üretimi artışının, CO₂ oranını düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the energy demand will significantly increase in the forthcoming period thereby rising population and industrialization in an emerging economies in the context of assumption that fossil fuels will be inadequate through the effect of globalization. In this point, the problems of using fossil energy resources causes international political and economic problems and also price instability. Accordingly, the attention for renewable energy resources of developed and emerging economies gets higher. In this study, relations between renewable energy production and domestic production in Turkey are being investigated through VAR analysis for 1960-2013 period. According to the results, it is seen that renewable energy production has no significant effect on real output statistically. On the other hand, the increase in renewable energy production has resulted in the reduction of the CO₂ rate.