Liderlik ve hemşirelik hizmetlerinde yönetim
Leadership and management in nursing services
  1. Tez No: 473529
  2. Yazar: FUNDA TOKUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFÜ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Liderliğin organizasyonlardaki önemi gelişen ve değişen yönetim ihtiyaçlarıyla paralel olarak artış göstermektedir. Liderin üstlendiği yönetim işlevini gerçekleştirirken yararlandığı bazı güç kaynakları olduğu ve farklı liderlik tiplerinin organizasyonlardaki yönetsel gereksinimlerine göre bu güç kaynaklarını farklı oranda kullandığı bilinmektedir. Yöneticilik ve liderlik kavramlarının benzerlikleri olmasına rağmen önemli farklılıkları da vardır. Lider yönetim becerileriyle ekibini motive ederek amaca yöneltirken,gücünü kişiliğinden alır; yöneticinin gücü ise mevikisi ve yasal konumundan gelir. Bu çıkarımlardan hareketle sağlık bakım hizmetlerinin sağlayıcılarının büyük çoğunluğunu oluşturan hemşirelik hizmetlerinin yönetiminde de liderlik kavramının önemi her geçen gün artmaktadır. Türkiye'de hemşirelik hizmetlerinde yönetim ve organizasyon yapılanmasına Ege Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Hastanesindeki hiyerarşik düzen örnek gösterilmiştir. Hemşirelik hizmetlerinde yönetim uygulamalarının ve liderlik anlayışının kuramsal incelemelerinden yola çıkılarak hemşirelik hizmetleri yöneticilerinin, yönetim anlayışında liderlik kavramını benimsediklerinde çalışma performanslarının olumlu etkilenip, iletişimin daha güçlü hale geldiği, hasta bakımı kalitesinin ve memnuniyetinin arttığı sonucuna ulaşılır.
Özet (Çeviri)
İmportance of leadership in organization increases in accordance with the needs of changing management styles. There are different sources of power for a leader while he carries out management functions and different types of leaders use these powers in ever changing management environments in different ways. Although there are similarities between leadership and managers there are also important distinctions. A leader doesn't dominate over the others, he just guides the individuals under him, gives them a direction and takes his power from himself. A manager on the other hand rests only organizational hierarchy and regulations. Based on these premises we tried to emphasize importance of leadership for the nurses, biggest group in all health care service providers. We took Ege University Training and Research Hospital hierarchy as an example to the structure of nursing healthcare services management in Turkey. Based on the academic studies on leadership and nursing service management practices we can ascertain that when nursing services managers adopt principles of leadership in their styles, performance in the work place will increase, communication become stronger, and quality of health care services and patient satisfaction improve enormously.