Ortaokul matematik öğretmen adaylarının sanal manipülatifleri ders planına entegre etme süreçlerinin incelenmesi: Cebir kazanımlarına yönelik örnekler
Investigation of preservice mathematics teachers' processes regarding the integration of virtual manipulatives into lesson plans: The case of algebra
  1. Tez No: 473550
  2. Yazar: DİLAN TEMEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının cebir kazanımlarıyla bağlantılı sanal manipülatifleri ders planlarına entegre etme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı Mersin Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü üçüncü sınıfında okuyan 17 öğretmen adayından oluşmaktadır. Katılımcılar (13 kadın, 4 erkek) gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiştir. Araştırmada kavramsal çerçeve olarak ders araştırması modeli benimsenmiştir. Ders araştırması modeli çerçevesinde öğretmen adaylarının sanal manipülatifleri kullanarak ders planları hazırlama süreçleri incelenmiştir. Ders planları hazırlanırken sanal manipülatifler baz alınmış, seçilen konular bu çerçevede planlanmıştır. Sanal manipülatiflerle ders planları hazırlanmadan önce çeşitli etkinlikler yaptırılmış ve bu sanal manipüatifler değerlendirme formları üzerinden değerlendirilmiştir. Süreç sonunda öğretmen adaylarıyla grup görüşmeleri yapılarak hazırlanan planlar üzerinden yansıtıcı tartışmalar yapılmıştır. Ayrıca hazırladıkları ders planları da incelenerek verilerin çeşitlemesine gidilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılarak veriler kodlanmıştır. Sanal manipülatiflerin cebir öğretiminde kullanımına ilişkin sonuçlara bakıldığında sanal manipülatiflerin matematiksel ilişkileri keşfetme ve akıl yürütme, kavram öğrenimi ve kavramsallaştırma, modelleme yapma ve çoklu gösterimlerden yararlanma ve öğrencilerin dikkatini toplayarak motivasyonunu arttırmada etkili olduğu belirtilmiştir. Son olarak, ders araştırması süreci ile ilgili sonuçlar incelendiğinde öğretmen adayları ders planı hazırlama sürecinde grup işbirliğinin kendilerini olumlu yönde etkilediğini ancak grup çalışmasında eşit görev dağılımı yapmanın zor olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine preservice mathematics teachers' integrating virtual manipulatives into lesson plans. Participants of the study consist of 17 preservice teachers studying in the third year of the department of Elementary Mathematics Teaching at Mersin University in the academic year of 2014-2015. They were selected as voluntary participant. Lesson Study was used as a framework in the present study. Within the framework of Lesson study, the processes of preservice teachers' preparing lesson plans by using virtual manipulatives has been examined. Before the lesson plans were prepared with virtual manipulatives, various activities were carried out and these virtual manipulative applets were evaluated through evaluation forms. Lesson plans which were prepared by the preservice teachers were used for the triangulation of the data. Content analysis was used to analyze the data. Results revealed that using virtual manipulatives in teaching algebra was effective in discovering mathematical relations and reasoning, concept learning and conceptualization, modeling and multiple representations, and improving motivation by attracting attention of students. Finally, examining the results of Lesson Study process, preservice teachers stated that group collaboration in the process of preparing the lesson plan affected them positively but it was difficult to make equal task distribution in group work.