Yedinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri konularında dijital öykü hazırlama deneyimleri
The experiences of the 7th grade students in preparing digital stories in science courses
- Tez No: 473551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersinde öğrencilere dijital öykü hazırlatarak, onların yaşadıkları deneyimleri belirlemektir. Bu nedenle yedinci sınıf öğrencilerinin dijital öykü hazırlama deneyimlerini dijital öykü oluşturma aşamalarına göre nasıl tanımladıkları ve dijital öykünün fen bilimleri dersinde kullanımının öğrenciler (öğrenmeleri) üzerinde oluşturduğu deneyimler incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu Adana ili merkez ilçe ortaokullarından birinde 7. Sınıf bir şubedeki toplam 23 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama süreci 2015-2016 eğitim öğretim yılının bahar döneminde 7. sınıf fen bilimleri dersinde toplam 8 haftada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler yarı-yapılandırılmış görüşme, açık uçlu anket formları ve öğrenci ürünleri (dijital öyküler) ile elde edilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce her öğrenci ile ön görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ile öğrencilerin teknolojiye yönelik ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulama sürecinde ilk önce öğrencilere araştırmacı tarafından dijital öykü ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Daha sonra öğrencilerden seçtikleri fen bilimleri dersi konusundan dijital öykü hazırlamaları istenmiştir. Bu sürecin her aşamasından (öykü yazma, öykü panosu oluşturma ve öyküyü dijitalleştirme) sonra açık uçlu anket formlar uygulanmıştır. Dijital öyküler tamamlandığında sınıfa sunulmuştur. Süreç sonunda öğrencilerin dijital öykülemenin fen bilimleri dersinde kullanımın öğrenmeleri üzerindeki etkisini belirlemek için her öğrenciyle son görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, açık uçlu anket formlarından şu çıkarımlar yapılmıştır; öykü yazma aşamasında öğrencilerin çoğunluğunun zorluk yaşamadığı bu süreçte eğlendikleri, mutlu oldukları, heyecanlandıkları belirtilmiştir. Öykü panosu oluşturma ve öyküyü dijitalleştirme aşamalarında öğrencilerin çoğunlukla eğlendikleri, mutlu oldukları, kendilerini iyi hissettikleri gibi olumlu duygulara sahip oldukları vurgulanmıştır. En çok zorlandıkları kısım ise seslerini kaydetme ve bazı öğrencilerin programı kullanması olarak görülmüştür. Görüşme analizleri öğrencilerin dijital öyküyle konuları daha iyi öğrendiklerini, öğrenmelerinin daha kalıcı olacağını düşündüklerini, araştırma becerilerini geliştirdiklerini, eğlenerek öğrendiklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to specify the experiences of students by means of making them prepare digital stories in science lessons. Therefore, how 7th grade students defined their experiences in preparing a digital story according to the phases of forming a digital story, and the experiences formed on the students by means of the employment of a digital story in science lessons were investigated. Based upon a qualitative research design, the research was conducted by means of a case study. The sample of the study consists of twenty three 7th grade students at a class in one of the secondary schools of central districts of Adana. The research conduction was realised in the spring semester of 2015-2016 education year at 7th grade Science lesson for 8 weeks. The data of the study was gathered through semi-structured interview questions, surveys with open ended questions, and student productions (digital stories). Before the research conduction, a pre-interview was made with each student. Through these interviews, it was aimed to find out the attitudes of students against technology, and science courses. While conducting the study, the researcher firstly informed the students about digital story. Then, the students were asked to prepare a digital story about a topic in the curriculum. After the each phase of this process (writing a story, forming a story board, and digitalising a story), open ended survey questions were administered to students. Once the digital stories were completed, they were presented to the students. Post-interviews were directed to the students in order to find out if their use of digital storytelling in Science courses has an effect on their. The findings of the study were analysed according to content analysis method. According to the findings of the study, the following conclusions were made out of open ended questions; in the phase of writing a story, the majority of the students had fun, and felt happy and excited in this process in which they didn't have any difficulty. In the phases of forming a story board and digitalising a story, it was emphasized that students mostly had fun, felt happy and good as well as owning good emotions. The most difficult points for students were recording their voices and using the program. The interview analysis made it clear that students learn the topics better through digital stories, think that they reinforce the courses appropriately, develop research skills, and learn by having fun.