Dijital hikâye kullanımının yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançları, fen bilimleri dersi akademik başarıları ve bilimsel değerlere eğilimleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Saf madde ve karışımlar ünitesi örneği
Investigation of the effects of using digital stories on seventh grade students' scientific epistemological beliefs, academic achievement in science course, and their tendency to scientific values: The example of pure substance and mixtures unit
- Tez No: 848321
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüz yüzyılının en büyük parçasını oluşturan teknoloji, her geçen gün pek çok yeniliği de ortaya çıkarmaktadır. Bu yenilikten en çok etkilenen alanların başında kuşkusuz eğitim gelmektedir. Teknolojinin eğitimde kullanılmasında en elverişli branşlardan biri de fen bilimleridir. Fen bilimleri gerek yapısı gerek içeriği itibariyle, özellikle soyut olan kavram veya konuların somutlaştırılması başta olmak üzere dijital yetkinlik gerektirmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Teknolojinin eğitim ve öğretime en büyük katkısı da dijital materyallerdir. Bu dijital materyallerden biri de dijital hikâyelerdir. Dijital hikâyeler; yazı, resim, ses gibi pek çok öğenin bir araya getirilerek adeta bir filmin sahneleri gibi hazırlanan bir dijital materyaldir. Tüm bunlarla birlikte bu araştırmanın amacı; dijital hikâye kullanımının yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançlarına, fen bilimleri dersi akademik başarılarına ve bilimsel değerlere eğilimleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırma“Saf Madde ve Karışımlar Ünitesi”üzerinde yürütülmüş olup öğrenciler dijital hikâyelerini“Storyjumper”programında hazırlamışlardır. Araştırmada karma araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Örneklemi ise pilot ve asıl uygulama olmak üzere Muğla ilinin Milas ilçesinde iki farklı ortaokulda öğrenim görmekte olan yedinci sınıf 54 öğrenci oluşturmaktadır. Asıl uygulama grubunda yer alan deney grubunda saf madde karışımlar ünitesi kapsamında her hafta ilgili konu veya kazanımlar için öğrenciler tarafından Storyjumper programında dijital hikâyeler hazırlanmıştır. Kontrol grubunda ise herhangi bir uygulama yapılmamış olup mevcut ders işleyişi devam etmiştir. Her iki gruba da ön test ve son test olarak“Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği, Fen Bilimleri Dersi Akademik Başarı Testi ve Bilimsel Değerlere Eğilim Ölçeği”uygulanmıştır. Deney grubunda bunlara ek olarak hazırlanan dijital hikâyelerin değerlendirilmesi için“Dijital Hikâye Değerlendirme Rubriği”ve öğrencilerin dijital hikâye hazırlamaya ilişkin“Yansıtıcı Günlük”kullanılmıştır. Araştırma ilk hafta tanıtım haftası olmak üzere 8 haftalık bir süreyi kapamaktadır. Araştırmada elde edilen veriler ışığında deney grubu öğrencileri için dijital hikâye hazırlamaya bağlı olarak bilimsel epistemolojik inançlar üzerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Deney grubu öğrencilerinin dijital hikâye kullanımının akademik başarıları son test sonuçlarına göre puanlarının artış gösterdiği söylenebilir. Deney grubu öğrencilerinin dijital hikâye hazırlamalarının bilimsel değerlere eğilimleri üzerinde ölçeğin alt boyutları olan merak, eleştirellik, araştırmacı olma ve yaratıcılık boyutlarının her hafta düzenli gelişim gösterdiği ve son test puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubunda öğrencilerin hazırladıkları hikâyelerin dijital hikâye değerlendirme rubriği ile değerlendirilmesi sonucu öğrencilerin har hafta düzenli olarak gelişim gösterdikleri ve iyi düzeyli hikâyelerin ortaya çıktığı görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin dijital hikâye hazırlamaya ilişkin görüşleri için hazırladıkları yansıtıcı günlüklerde; eğlenerek öğrenme, konuların kalıcı olduğu, konuların eğlenceli hale geldiği gibi kodlar elde edilmiştir ve dijital hikâye hazırlamaya ilişkin olumlu etkilerin olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology, which constitutes the biggest part of today's century, reveals many innovations every day. Education is undoubtedly one of the areas most affected by this innovation. One of the most suitable branches for using technology in education is science. Science is of great importance, both in terms of its structure and content, as it requires digital competence, especially in the concretization of abstract concepts or subjects. The biggest contribution of technology to education and training is digital materials. One of these digital materials is digital stories. Digital stories; It is a digital material prepared like the scenes of a movie by combining many elements such as text, images and sound. With all this, the purpose of this research is; The aim of this study is to examine the effects of digital story use on seventh grade students' scientific epistemological beliefs, academic achievement in science courses and their tendency towards scientific values. The research was carried out on the“Pure Substance and Mixtures Unit”and the students prepared their digital stories in the“Storyjumper”program. Mixed research methods were used in the research. The sample consists of 54 seventh grade students studying in two different secondary schools in the Milas district of Muğla province, including the pilot and the main application. In the experimental group in the main application group, digital stories were prepared by the students in the Storyjumper program for the relevant topic or achievements every week within the scope of the pure substance mixtures unit. In the control group, no application was made and the current course process continued.“Scientific Epistemological Beliefs Scale, Science Course Academic Achievement Test and Scientific Values Tendency Scale”were applied to both groups as pre-test and post-test. In addition, in the experimental group, the“Digital Story Evaluation Rubric”was used to evaluate the prepared digital stories and the students'“Reflective Diary”was used to prepare digital stories. The research covers an 8-week period, the first week being the introduction week. In the light of the data obtained in the research, no significant difference was found on scientific epistemological beliefs for the experimental group students depending on the preparation of digital stories. It can be said that the academic achievement scores of the experimental group students using digital stories increased according to the post-test results. It was concluded that the sub-dimensions of the scale, which are curiosity, criticality, investigativeness and creativity, showed a regular improvement every week and the post-test scores increased on the tendency of the experimental group students to scientific values in their digital story preparation. As a result of evaluating the stories prepared by the students in the experimental group with the digital story evaluation rubric, it was seen that the students made regular progress every week and good stories emerged. In the reflective diaries prepared by the experimental group students for their opinions on preparing digital stories; Codes such as learning by having fun, the subjects being permanent, the subjects becoming fun were obtained and it was stated that there were positive effects on preparing digital stories.