Performans Arttırma Tutum Ölçeği'nin Türk sporcularına uyarlama çalışması ve sporcuların dopinge yönelik tutumlarının incelenmesi
Adaptation of 'Performance Enhancement Attitude Scale' To Turkish athlete and examining the attitudes of the athletes towards doping
- Tez No: 473555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmanın amacı uluslararası düzeyde kabul gören performans arttırma tutum ölçeğinin Türk popülasyonuna uyarlanması ve Türk sporcuların dopinge yönelik tutumlarını incelenmesidir. Ölçek uyarlama çalışması için araştırmaya 114 erkek (X ̅yaş=21,52±3,11) ve 214 kadın (X ̅yaş=21,95±2,65) olmak üzere toplam 328 lisanslı sporcu katılmıştır. Verilerin analizinde ölçek maddelerini belirlemek amacıyla açıklayıcı faktör analizi, model ile veri arasındaki uyumu test etmek amacıyla ise doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenirlik için Cronbach Alpha güvenirlik testi, madde korelasyon testi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Testi ve test-tekrar test değerlerine bakılmıştır. Ölçeğin orijinalinde olduğu gibi tek alt faktörde toplandığı görülmüştür. Çalışmamızda Performans Arttırma Tutum Ölçeği'nin iç tutarlılık katsayısı .87 olarak, faktör yüklerinin .40 ile .65 arası değer aldığı, test-tekrar test korelasyonun ise .76 olduğu saptanmıştır. Ortaya konulan problem cümlelerini incelemek amacıyla araştırmaya 112 kadın (X ̅yaş=21,84±2,66) ve 81 erkek (X ̅yaş=20,81±2,95) olmak üzere toplam 193 lisanslı sporcu katılmıştır. Sporcuların dopinge yönelik tutumlarının yaş, cinsiyet, spor yaşı ve yaptığı spor kategorisi açısından ortaya konmasını amaçlayan bu araştırmada verilerin analizinde değişkenler arasında karşılaştırma ve korelasyon türü incelemeleri içeren ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucu dağılımın normal olduğunun görülmesiyle istatistiksel analiz olarak iki grup farkını bulma açısından bağımsız t-Testi, yaş ve spor yaşı durumlarıyla ilişkilerine bakmak amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the internationally accepted performance enhancement attitude scale to the Turkish population and to examine the attitudes of Turkish sportsmen towards doping. 114 male (X ̅year=21,52±3,11) and 214 female (X ̅year=21,95±2,65) totally 328 licensed athlete participated to the research for scale adaptation. In the data analysis, exploratory factor analysis used to determine scale items and confirmatory factor analysis was used to test the concordance between model and data. And also, Cronbach Alpha reliability test for reliability, Pearson Moments Multiplication Correlation Test for item correlation test and test-retest values were used. The scale, as it was in its original, was collected in one sub-factor. In our study the internal consistency coefficient of the performance enhancement attitude scale was .87, factor loads ranges between .40 and .65 and test-retest correlation was determined as .76. In order to examine the problematic clauses; 112 female (X ̅year=21,84±2,66) and 81 male (X ̅year=20,81±2,95), totally 193 licensed athlete were participated to the study. In this research, in order to reveal the attitudes of athletes towards doping in terms of age, gender, sport age and sports category, in data analysis relational search model was used that includes comparison and correlation types between variables. The normality test results showed that the distribution was normal and so, independent t-test was used for statistical analysis in order to find differences between two groups, and to determine correlation with age, and sport age Pearson Correlation Analysis was used.