Egzersiz yapan ve yapmayan obez kadınların yaşam doyumu ve öz yeterlik düzeyleri
Levels of life satisfaction and self efficacy of obese women who do exercises and those who don't
- Tez No: 473554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, egzersiz yapan ve yapmayan obez kadınların yaşam doyumu ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 21 yaş ve üstü Mersin iline bağlı, merkez ilçelerde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir) haftada en az 1 saat, 3 gün, 4 ay düzenli egzersiz yapan 75 obez (BKI 30 ve üzeri) kadın ve egzersiz yapmayan 58 obez kadın olmak üzere 133 obez kadın gönüllü olarak oluşturmaktadır. Araştırma grubunun yaş ortalaması 28,47±03,96 ve BKI ortalaması 32,02±01,28'dir. Veri toplama araçları olarak, Diener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Yetim (1991) tarafından yapılan“Yaşam Doyumu Ölçeği”; Sherer ve arkadaşları (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından yapılan“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde puanların normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Ayrıca betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve çift yönlü Anova testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, yapılan t testi sonucunda egzersiz yapan kadınlarla yapmayan kadınların yaşam doyum ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır( t=6,24;p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the life satisfaction and self efficacy levels of obese women who do exercise regularly and those don't. The sample of the study consisted of 75 obese (BMI of 30 and over) women who exercise regularly at least 1 hour 3 days a week for 4 months and 58 obese women who don't exercise in central districts of Mersin(Akdeniz,Mezitli,Toroslar and Yenişehir) The total number of obese women who voluntarily participated in this research was 133.The average age of the search group was 28,47±03,96 and the average of BMI was 32,02±01,28. The“Life Satisfaction Scale”developed by Diener and his colleagues (1985) ,adapted to Turkish by Yetim (1991) and The“General Self Efficacy Scale”developed by Sherer and his colleagues (1982), adapted to Turkish by Yıldırım and İlhan (2010) were used as data collection tools. The Kolmogorov-Smirnov test was used to determine if the scores were normally distributed in the data analysis or not. Descriptive statistics, independent sample t test and two way Anova test were also applied in this search. According to the findings of the research, there is a statistically significant difference between the life satisfaction averages of women who does exercises regularly and those who don't exercise by means of T test(p 0,05).