Yöneticilerin etik liderlik davranışlarının örgütsel özdeşleşme, sapkın davranışlar ve sinizme etkisi
The effect of managers' ethical leadership behaviors on organizational identification, deviant behaviors and cynicism
  1. Tez No: 473589
  2. Yazar: SEVGİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, etik liderlik davranışının örgütsel özdeşleşme, sinizm ve sapkın davranışlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla Nevşehir Belediyesi Personeli üzerinde anket aracılığı ile veriler toplanmıştır. Uygulanan anket dört bölümden ve demografik bilgilerin yer aldığı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Brown, Trevino ve Harrison'un (2005)“Etik Liderlik Ölçeği”olan etik liderlik soruları; ikinci bölümde Mael ve Ashforth'un (1992) geliştirdiği“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılarak örgütsel özdeşleşme soruları; üçüncü bölümde Bennett ve Robinson'nın (1995)“Sapkın Davranışlar Ölçeği”kullanılarak sapkın davranışlar soruları; dördüncü bölümde ise Pugh ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilen, 5 ifadeden oluşan“Örgütsel Sinizm”ölçeği olan örgütsel sinizm soruları yer almaktadır. Veri analizleri hiyerarşik çoklu regresyon analizi aracılığı ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre etik liderlik davranışlarının örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu sonucu çıkarken; etik liderlik ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan etik liderlik ile sapkın davranışlar arasında pozitif yönlü ama düşük düzeyde bir etki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of ethical leadership behavior on organizational identification, cynicism, and deviant behavior. For this purpose, data was collected via questionnaires applied on Nevsehir Municipality Personnel. The questionnaire consists of four parts and the part where demographic information is included. In the first part, ethical leadership questions from 'Ethical Leadership Scale' of Brown, Trevino and Harrison (2005); in the second part, organizational identification items from 'Organizational Identity Scale' of Mael and Ashforth (1992); in the third part, deviant behaviors items from 'Deviant Behavior Scale' of Bennet and Robinson (1995); and in the fourth part, organizational cynicism items from 'Organizational Cynicism Scale' which are of 5 dimensions and were developed by Pugh and others (2003) are included in this study. Data analysis was done through hierarchical multiple regression analysis. According to the results of the analysis, ethical leadership behaviors have a positive effect on organizational identification; but there is a negative relationship between ethical leadership and organizational cynicism. On the other hand, it was found that there was a positive but low relationship between ethical leadership and deviant behavior.