Yöneticilerin etik liderlik davranışlarının çalışanların iş performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri üzerine bir alan araştırması
A research on the effects of ethical leadership behavior on employees performance and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 628651
  2. Yazar: DUYGU KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tez çalışmasının amacı; yöneticilerin etik liderlik davranışlarının çalışanların iş performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri üzerine bir alan araştırması yaparak sonuçları ortaya koymaktır. Yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik ile ilgili temel kavramlar, liderlik ve yöneticilik kavramlarının benzer ve farklı yönleri, liderlik yaklaşımları kavramları incelenerek etik liderlik kavramı detaylı bir biçimde ele alınmıştır. İkinci bölümde performans kavramı, çalışanların iş performansı, performans değerleme sistemi ve ilgili kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde ise teorik açıdan incelenen, yöneticilerin etik liderlik davranışlarının çalışanların iş performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkilerinin anket yöntemi ile ölçülerek elde edilen verilerin sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis, to present the results by conducting a field research on the effects of managers ethical leadership behaviors on employees job performance and organizational citizenship behavior. The study consists of three parts. In the first part, basic concepts related to leadership, similar and different concepts of leadership and management concepts, concepts of leadership approaches are examined and the concept of ethical leadership is discussed in detail. In the second part, performance concept, job performance of employees, performance appraisal system and related concepts are explained. In the third part, the results of the data obtained by measuring the effects of the ethical leadership behaviors of managers on the employees job performance and organizational citizenship behavior, which are theoretically examined, are presented.