Assessing teacher education students' behaviors and internal locus of control pertinent to sustainable diets
Öğretmen eğitimi öğrencilerinin sürdürülebilir beslenmeye ilişkin içsel kontrol odağı ve davranışlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 473611
  2. Yazar: AYŞE DOĞRUBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dört basamaktan oluşan bu çalışmanın amaçları, (1) Eğitim Fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma terimine yönelik aşinalık ve anlayışlarını belirlemek, (2) sürdürülebilir beslenmeye ilişkin içsel kontrol odağı ve davranışlarını saptamak, (3) olası sürdürülebilir beslenme davranışları ve içsel kontrol odakları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve (4) sürdürülebilir beslenmeye ilişkin davranış ve içsel kontrol odağının cinsiyet ve eğitim fakültesi alanlarına göre farklarını araştırmaktır. Bu çalışmanın verileri 556 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisinden Mayıs- Haziran 2017 de doğrudan toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları Eğitim Fakültesi öğrencilerinin bütünsel olarak sürdürülebilir kalkınma terimi anlayışlarının eksik olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin içsel kontrol odağının yüksek olduğunu ancak sürdürülebilir beslenme davranışlarının olumlu yönde gelişmediğini göstermiştir. Bu çalışma sonuçları ayrıca göstermiştir ki, öğrencilerin sürdürülebilir beslenmeye ilişkin içsel kontrol odağı ve davranışları arasında istatistiksel olarak pozitif bir ilişki vardır. Cinsiyet farkı açısından, kadın Eğitim Fakültesi öğrencileri erkek Eğitim Fakültesi öğrencilerden daha yüksek sürdürülebilir beslenme ilişkili içsel kontrol odağına sahipken, kadın öğrenciler ve erkek öğrencilerin sürdürülebilir beslenme davranışları arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Ayrıca eğitim fakültesi programları açısından, İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği programlarında okuyan öğrencilerin İngilizce Öğretmenliğinde okuyan öğrencilerden istatistiksel olarak daha sıklıkla sürdürülebilir beslenme davranışları gösterdikleri ancak öğrencilerin içsel kontrol odağının eğitim fakültesi programlarına göre değişmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this study were defined as (1) to examine teacher education students' familiarity and understanding on“sustainable development”term, (2) to define their behaviors and internal locus of control towards sustainable diets, (3) to examine relationship between students' behavior and internal locus of control pertinent to sustainable diets, and (4) to investigate differences of gender and teacher education programs in behavior and internal locus of control pertinent to sustainable diets. The study was conducted on 556 teacher education students at Middle East Technical University by direct administration strategy in May-June 2017. The results of the present study showed that teacher education students have lack of understanding toward sustainable development. Moreover, the students did not demonstrate usually behaviors toward sustainable diets while they had high internal locus of control on sustainable diet. There was a statistically significant association between internal locus of control and behaviors toward sustainable diets. Furthermore, while female students had significantly higher internal locus of control toward sustainable diets than males, there was not a statistically significant difference in behaviors pertinent to sustainable diets in terms of gender. In addition, students pursuing Elementary Science Education and Early Childhood Education programs exhibited more frequently behaviors toward sustainable diets than Foreign Language Education students. However, internal locus of control pertinent sustainable diets did not differ regarding teacher education programs.