Marka yönetim yetenekleri ve örgütsel performans ilişkisi: Otomotiv sektöründe bir alan araştırması
Brand management capabilities and organizational performance relationship: A field automotive survey in the automotive sector
  1. Tez No: 473618
  2. Yazar: MEHMET FATİH KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENA ERDEN AYHÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte makineleşmenin artması piyasalarda faaliyet gösteren işletme sayısının ve ürün/hizmet miktarının artmasına yol açmıştır. Zamanla bilgi ve iletişim teknolojilerinin de hızlı bir gelişim sürecine girmesiyle tüketiciler ihtiyaç duydukları ürün/hizmetlere yönelik çok sayıda alternatif ile karşı karşıya kalmışlardır. Ne üretirsem üreteyim satarım anlayışı yitirilmiş, söz konusu durumda işletmelerin üretmiş oldukları ürün/hizmetleri pazarlayabilmeleri önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu bağlamda rekabetin küresel boyutlara ulaştığı günümüz piyasalarında marka, marka yönetimi ve marka yönetim yetenekleri işletmelerin faaliyetlerini ve varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada otomotiv sektöründe faaliyette bulunan otomotiv markalarını pazarlayan işletmelerin sahip oldukları marka yönetim yetenekleri ile örgütsel performans düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Buna ilaveten, marka yönetim yeteneklerinin başarısına katkı sağladığı düşünülen müşteri ilişkileri yönetim yetenekleri, pazar odaklılık ve dinamik yetenekler ile marka yönetim yetenekleri ve örgütsel performans düzeyi arasındaki ilişki düzeyleri de araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler anket yöntemi kullanılarak e-posta ve yüz yüze görüşmeler ile toplanmış, kullanılabilir durumda olan 330 anket elde edilmiştir. Anket iki ana bölümden oluşmuş, ilk bölümde sektörde bulunan işletmelerin demografik özelliklerine ve tanımlayıcı istatistiklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise; marka yönetim yetenekleri ile örgütsel performans düzeyi ilişkisini belirlemeye yönelik ölçekler yer almıştır. Ölçekler arasında marka yönetim yeteneklerinin başarısına katkı sağladığı düşünülen müşteri ilişkileri yönetim yetenekleri, pazar odaklılık ve dinamik yetenekler boyutlarını da içeren ölçeklere yer verilmiştir. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli, doğrulayıcı faktör analizi, tekyönlü varyans analizi, Tukey HSD testi, bağımsız çift örneklem t testi ve Ki-Kare analizlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada yer alan ölçeklerin güvenilirlik analizleri de araştırılmış, güvenilirlik analizleri doğrulayıcı faktör analizi ile birlikte değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; otomotiv sektöründe marka yönetim yetenekleri ile örgütsel performans düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmada marka yönetim yeteneklerini etkilediği düşünülen müşteri ilişkileri yönetim yetenekleri ve pazar odaklılık ile marka yönetim yetenekleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenirken; dinamik yetenekler ile marka yönetim yetenekleri arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlara ilave olarak, otomotiv sektöründe müşteri ilişkileri yönetim yetenekleri, pazar odaklılık ve dinamik yeteneklerin marka yönetim yetenekleri üzerinden dolaylı olarak örgütsel performans düzeyini etkileyip etkilemediği de incelenmiş, müşteri ilişkileri yönetim yetenekleri ve pazar odaklılığın marka yönetim yetenekleri üzerinden örgütsel performansı dolaylı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolution and increase in mechanization caused increase on the amount of product/service and the number of business that is active on markets. Within the time, consumers have faced with many alternative for product/services that they need due to rapid development of information and communication technologies. The understanding of 'whatever I produce, I can sell' has lost its importance; in this case it has become a major problem for businesses to market the products / services they produce. In this context, brand and brand management in today's markets, where competition has reached global dimensions, have become an important element in terms of enabling businesses to continue their activities and presences. In this study, it has been tried to determine whether there is a relationship between organizational performance levels and brand management capabilities of business that market automotive brands operating in the automotive sector. Additionally, the level of relationship between brand management capabilities, organizational performance levels and customer relationship management capabilities, market orientation and dynamic capabilities that are thought to contribute for success of brand management capabilities have also been researched. Data were collected with face to face meeting and via e-mail regarding survey method and 330 applicable interview results have been obtained. The survey consists of two main parts and in the first part, demographic characteristics and descriptive statistics of business in the sector are included. As for the second part; scales for determining the relationship between brand management capabilities and organizational performance level are involved. Besides, scales which include customer relationship management capabilities, market orientation and dynamic capabilities that are thought to contribute for success of brand management capabilities are also counted in the survey. In order to analyze data, structural equation modelling, confirmatory factor analysis, unidirectional variance analysis, Tukey HSD test, independent double sampling test and Chi-Square analyses are utilized. The reliability analyses of the scales that are included in the study are also investigated and the reliability analyses are evaluated together with confirmatory factor analysis. As a result of the analyses made; it has been determined that there is a positively and significant relationship between brand management capabilities and organizational performance level in the automotive sector. In the study, while it is determined that there is a positively and significant relationship between customer relationship management capabilities and market orientation that are thought to influence brand management capabilities and brand management capabilities, it is found that there is no relationship between dynamic capabilities and brand management capabilities. In addition to results obtained; it has been reached a conclusion that customer relationship management capabilities and market orientation indirectly affect organizational performance level through brand management capabilities.