Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ve Türkiye'nin durumu
European Local Autonomy Charter and the situation of Turkey
- Tez No: 473619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde demokrasi en iyi yönetim biçimi olarak kabul edilmektedir. Devletler demokratik yönetim biçimine yaklaşmak için, çeşitli demokratik uygulamalara yer vermektedirler. Demokratik yönetim, genel anlamda demokratik toplum ve demokratik uygulamalara dayanmaktadır. Demokrasi en basit haliyle halkın kendi kendini yönetmesi olarak tanımlanabilir. Bu tanıma göre halkın kendi kendini yönetmesi, seçtiği temsilciler aracılığıyla mümkün olabilmektedir. Sonuç olarak halkın hizmet alma konumuna göre kendisine en yakın yöneticilerini seçmesi demokratik bir eylem olacaktır. Çalışmanın konusunu oluşturan yerel yönetimler genelde“Demokrasi Okulu”olarak görülen kurumlardır. Yerel yönetimlerin demokratik birer kurum olmalarının en önemli göstergesi idari ve mali boyutlardaki özerklikleridir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin idari-mali özerklikleri ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin konusunu oluşturan yerel yönetimler kavramı, türleri ve dayandığı temel değerler incelenmiştir. İkinci bölümde, özerklik kavramı, özerkliğin türleri, özerklik kavramının dayandığı değerler ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı incelenmiştir. Son bölümde ise geçmişten günümüze Anayasalarımızda özerklik ve yerel yönetimler kavramları, 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ve son olarak da 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında değerlendirilmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde anayasalarımızda ve kanunlarımızdaki yerel yönetimler ile ilgili düzenlemeler Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, democracy is considered as the best form of government. States to get closer to the democratic form of government, they give space to a variety of democratic practices. Democratic governance is based on general democratic society and democratic practices. Democracy can be defined as the simplest form of public self-government. According to this definition is possible through representatives chosen by the people to govern themselves. As a result, administrators select then earest location to take him by the public service will be democratic action. Local governments the subject of study“Democracy School”are seen as institutions. The most important indicators of a democratic institution of local government are administrative and financial autonomy in size. Administrative and financial autonomy of local governments dealt with in this study and were examined in three parts. The concept of local governments forming the subject of the thesis in the first part of the study, and the fundamental values on which types were examined. In the second part, the concept of autonomy, the kind of autonomy, based on the values of autonomy and European Charter Of Local Self-Government are examined. In the last chapter of our past to the present Constitution the concepts of autonomy and local governments, Municipal Law No. 5393, Municipal Law No. 5216, Provincial Administration Law No. 5302, Thirteen Provinces And Metropoliten Municipality Law Amending Some Laws And Decress With The Establishment Of The Twenty Six County Districts were examined. In the conclusion of the study taking into account the regulations regarding local government in our Constitution and our laws, It was examined under the European Local Governments Autonomy.