Determination of displocements and streses in isotopric and composite multi-link systems
İzotropik ve kompozit çok uzuvlu sistemlerde yer değiştirme ve gerilmenin belirlenmesi
  1. Tez No: 47365
  2. Yazar: CENGİZ ÖZDEMİR KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. KEMAL İDER, DOÇ.DR. SÜHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz İZOTROPİK VE KOMPOZİT ÇOK UZUVLU SİSTEMLERDE YER DE?İŞTİRME VE GERİLMELERİN BELİRLENMESİ KELEŞ, Cengiz Özdemir Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı: Doç.Dr. Süha ORAL Ortak Tez Danışmanı: Doç.Dr. S. Kemal İDER Eylül 1995, 88 Sayfa Bu çalışmada, Çok Uzuvlu Sistemlerde yer değiştirme ve gerilmeler incelenmiştir. Uzuvlar izotropik ya da kompozit kiriş parçalan olarak modellenmiştir. Bu tezde, DYAMUS olarak adlandırılan bir bilgisayar programının bulduğu yer değiştirmeler kullanılarak gerilmeler hesaplanmış ve buna ek olarak, kompozit malzemeler için de gerekli formülasyon yapılmış ve yer değiştirmeler bulunmuştur. Her iki tür malzeme için de gerilmeler ve kritik değerler tetkik edilmiştir. Kompozit malzemeler için hibrid gerilme formülasyonu uygulanmışta-. Anahtar Kelimeler : Çok Uzuvlu Sistemler, Hibrid Gerilme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF DISPLACEMENTS AND STRESSES IN ISOTROPIC AND COMPOSITE MULTI-LINK SYSTEMS KELEŞ, Cengiz Özdemir M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. SUha ORAL Co-Supervisor: Assoc. Prof. S. Kemal İDER September 1995, 88 Pages In this study, displacements and stresses of multi-link systems are investigated. The links are formulated as beams of isotropic or composite materials. In the thesis, using the nodal displacements found by the computer program DYAMUS, the stresses are calculated, and the maximum and critical values are checked. Moreover, stiffness and mass matrices of orthotropic ( composite ) materials are added to the program, as a part of this study. Hybrid - Stress formulation is applied. Consequently, the stresses are calculated for this case and, failure is checked. Key Words : Multibody, Multi-link, Hybrid-Stress iii