Araştırma geliştirme harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi seçilmiş G-20 ülkeleri için panel veri analizi
The effect of research and development expenditures on economic growth panel data analysis of G- 20 countries
- Tez No: 473656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hızlı ve köklü değişimlerin çağı, ülkelerin ve işletmelerin rekabet edilebilirliğini sağlamak için yenilikçi olmayı buna bağlı olarak araştırma ve geliştirme etkinliklerine stratejik çerçevede özen göstermelerini zorunlu kılmıştır. Buna bağlı olarak Araştırma Geliştirme faaliyetlerinin küresel boyutta ülke ekonomilerine değer kattığı görülmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'nin de içinde bulunduğu 11 tane G-20 ülkesinin araştırma geliştirme (Ar-Ge) harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi 1996-2013 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak Panel Veri Analizi yöntemi yardımıyla ekonometrik olarak analiz edilmektedir. Sonuçlara göre 11 ülkenin ekonomik büyüme oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkide bulunurken kriz değişkeni ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The era of rapid and radical chances calls for being nonconformist, and therefore gives rise to elaborating strategically on research and development activities in order to ensure the competition and competitiveness of countries and businesses. As a result, it has been seen that research and development gains value on a global scale. In this study, the effect of research and development expenditures of the eleven members of G-20 countries including Turkey has been analyzed econometrically by means of Panel Data Analysis by making use of the annual data regarding the period of 1996 to 2013.The results show that the crisis's effects are negatively but it's meaning positively as statistical.