Savunma ve Ar-Ge harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi: seçilmiş OECD ülkeleri için panel veri analizi
The effect of defense and R&D expenditure on economic growth: A panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 701170
  2. Yazar: OĞULCAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaşadığımız yüzyılda ülkeler arasında artık savaşlar yaşanmamasına rağmen hala ülkeler için savunma harcamaları önemini korumaktadır. Ülkelerin kamu harcamaları içerisinde önemli ölçülerde pay ayırdığı savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde etkilerinin bulunması nedeniyle, son dönemlerde yapılan çalışmalarda savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Yaşadığımız çağ göz önüne alındığında gelişmeler ve yenilikler Ar-Ge harcamaları doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple AR-GE harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki yapılan çalışmalara konu olmuştur. OECD ülkeleri için yüksek teknolojili ürünler üreterek bu ürünlerin ihracatının sağlanması ve kendi savunma sanayilerinin kullanımına sunulması oldukça önemlidir. Çalışmada seçilmiş 10 OECD ülkesinin (Almanya, Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Kanada, Türkiye, İrlanda) 1991-2019 döneminde savunma harcamaları, Ar-Ge harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla panel veri analizi yapılmıştır. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Westerlund eşbütünleşme testi yapılmış ve değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisine rastlanmıştır. Eşbütünleşme katsayılarının tahmini AMG tahmincisi ile tahmin edilmiş ve savunma harcamaları ile GSYIH arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that there are no wars between countries in the century we live in, defense expenditures still maintain their importance for countries. The relationship between defense expenditures and economic growth has been examined in recent studies, since defense expenditures, which countries allocate a significant share in their public expenditures, have effects on economic growth. Considering the age we live in, developments and innovations emerge in line with R&D expenditures. For this reason, the relationship between R&D expenditures and economic growth has been the subject of studies. It is very important for OECD countries to produce high-tech products, to export these products and to offer them to their own defense industries. In the study, panel data analysis was conducted to determine the relationship between defense expenditures, R&D expenditures and economic growth of 10 selected OECD countries (Germany, Austria, United States of America, France, Netherlands, Spain, Italy, Canada, Turkey, Ireland) in the period 1991-2019. Westerlund cointegration test was performed to examine the relationship between the mentioned variables and a cointegration relationship was found between the variables. The estimation of the cointegration coefficients was estimated with the AMG estimator and it was concluded that there is a positive relationship between defense expenditures and GDP.