Raşit halifeler döneminde Irak'ın fethi ve kitap ehli ve mecusilerle ilişkiler
Conquering of Irak in the era of Rashidun caliphs and their treatment for people of the book and maji
- Tez No: 473658
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez Müslümanlar tarafından Irak'ın fethini ve bu fetih bağlamında Müslümanlar'ın Ehl-i Kitap ve diğer din mensuplarıyla olan ilişkilerini incelemektedir. İslam'ın ortaya çıkışından itibaren Ehl-i Kitap olan Yahudi ve Hıristiyanlar'la birlikte Mecusîler ve diğer din mensupları da var olmuştur. Müslümanlar Ehl-i Kitap olan Yahudiler ile ilk defa Medine-i Münevvere'de Hz. Peygamber döneminde karşılaşmıştır. İslam fetihleri devam ettiği müddetçe gidilen yerlerde diğer din mensuplarıyla ilişkiler ortaya çıkmıştır. Müslümanların ateşperest olarak tanımladığı Mecusîler'in hâkim olduğu, Yahudi ve Hıristiyanlar'ın azınlıkta ve ezilmiş durumda bulunduğu Irak Sasani devleti, Halife Hz. Ebu Bekir es-Sıddık zamanında fethedilmiş, Hz. Ömer b. Hattab'ın halifeliği zamanında fetih tamamlanmış, İslam devletine tâbi bir bölge haline gelmiştir. Hz. Osman b. Affan'ın halifeliğinde ise az miktarda kalan etraftaki şehirler fetih olunmuştur. Hz. Ali b. Ebi Talib'in halifeliğinde Irak İslam devletinin idare merkezi olmuştur. Irak'ın fethi Müslümanlar ile gayri müslimler arasındaki ilişkilerin savaş ve barış zamanında nasıl olması gerektiği hususunda İslam tarihinde yaşanan en belirgin örneklerden birisidir. Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Nebeviyye'de bu ilişkilere dair birçok delil vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. I have discussed Iraq history before Islam and the religions that have been embraced such as Christianity, Jew, Magus and the pagans. I have also discussed the ethnic and tribal diversity, tribes geographical distribution. I have discussed as well the Iraq political, social and cultural life before Islam in addition to its main cities. I have handled the strategic of Islamic conquering in the Caliphates era which has been full of events that have been recorded by historians. The Islamic conquering of Iraq had faced many difficulties and obstacles such as the Persian occupation which had slaved and oppressed the people there. Another obstacles was the weakness of the Arabic tribes that were under the Persian occupation rule. The Islamic conquering had liberated those tribes and honored them. The religious map was about to be changed during the Islamic conquering, a new religion has appeared, Islam. Many Christians and Jews in addition to the pagan had embraced the new religion in Iraq. The Islamic conquering had faced two important obstacles, first the Persian as a state and the second the tribes and the religions. The Islamic conquering had been showing the values and the principles that Islam based on. Simply, it was disciplined and well managed. This research also discussed the message of Islam by which Islam had dealt with other religions through historical incidents represented the texts of Quran and the prophet speeches. Also I have taled about the people of Book and Magus in the Quran. missionaries of conquering Iraq have been discussed also in this research. This reaerch have also confirmed the justice of Islam and Muslims in dealing with Non-Muslims peacefully and tolerantly without forcing them to enter Islam. Islam today is accused of the international terrorism, for this, Muslims have been exposed to many demands to be attacked and isolated from the international community. This research comes to clarify that fallacy and problems.