Avusturya'da yaygın ve örgün olarak yapılan okul öncesi din eğitimi
Religion education in pre-school in Austria
- Tez No: 473659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Okul öncesi (0-6 yaş),diğer dönemlerin temelini oluşturması yanında, hem çocuk eğitiminde hızlı gelişim gösteren hem de yetişkinliğe hazırlık açısından önemlidir. İnsanın kişilik ve karakterinin büyük oranda temelinin atıldığı bu dönemin, amacı her iki dünyada da mutlu ve mesut bir kişi yetiştirmek olan din eğitiminden bağımsız düşünmek mümkün görülmemektedir. Bu nedenle birçok araştırmacı din eğitimi açısından bu dönemi –özellikle 4-5 yaş arası- altın çağ olarak nitelendirmiştir. Üç bölümden oluşan araştırmada, veri tabanları ve indeksler üzerinden, ulusal ve uluslararası, süreli yayınlar, kitaplar ve tezlerden kaynak tarama yöntemiyle gerekli bilgiler elde edilmiştir. Yanı sıra tezin içeriğinde de görüleceği üzere Avusturya'da faaliyet gösteren ilgili eğitim kurum ve kuruluşları ile görüşmeler yapılmış ve gözlemlerde bulunulmuştur. Birinci bölümde; Avusturya'da resmi din olan İslâmiyet'in ve okul öncesi eğitimin tarihi gelişimi ve dini hayat hakkında farkındalık oluşturulmuş, konu ile ilgili kavramlara, yönetmelik ve istatistiklere yer verilmiştir. İkinci bölümde; İslâm ve batı eğitiminde okul öncesi eğitimin önemi, amaçları, temel ihtiyaçları, gelişim düzeyleri incelenmiş, diğer bilim dalları ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; Avusturya'da faaliyet gösteren resmi anaokulları incelenmiştir. Buna göre bu kuruluşlar şu şekilde kategorize edilmiştir: Katolik kilisesi ve belediyelere bağlı anaokulları; Juwa ve Abentstrn gibi farklı dernek ve Türk girişimcilerin kurduğu anaokulları; Leben für lernen ve İsma gibi Avusturyalı Müslümanların kurduğu anaokulları; İfw, Wonder, Atib ve Kardeşlik vakfına bağlı hafta sonu okulöncesi din eğitimi yaptıran diğer okullar. Sonuç olarak bu kurumlarda yaptırılan eğitim yukarıda bahsedilen yöntemlerle ayrı ayrı incelenmiştir. Din eğitimi açısından görülen aksaklıklar, Avusturya devleti tarafından çıkarılan zorluklar tespit edilmeye çalışılmış ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre-school (0-6 ages), besides the forming a basis for the other periods of life, is important since it shows fast development in the childhood education and it is also a preparation to adulthood. It is not possible to see this period independent from religion where the basis of personality and character of an individual is formed and aims to grow people who are happy both in this world and after life. Therefore, many scientists describe this period -particularly 4-5 ages- as golden period in terms of religious education. This work proposes the necessary information which is obtained through databases and indexes national or international periodicals, books and literature review and consist of three chapters. Beside these, as it can be seen from the content of the thesis, the relevant educational institutions and organizations in Austria have been contacted and observed. In the first chapter; the historical development of Islam, which is an official religion in Austria and pre-school education and the awareness of religious life are created, and the terms, regulations and statistics related to the topic are mentioned. In the second chapter, the importance, aims, main needs and development process of pre-school education in Islam and Western education are analysed and its relation to other scientific areas are evaluated. In the third chapter, pre-schools that are active in Austria were observed. Accordingly, these institutions are categorized as following: • Pre-schools dependent on Catholic Church and Municipality, • pre-schools constituted by Turkish entrepreneurs and organizations such as Juwa and Abentstern, • Pre-schools established by Muslims in Austria such as“Leben für Lernen”and İsma, • Other schools providing weekend pre-school religious education dependent on İfw, Wonder, Atib and Kardeşlik foundation. Finally, education performed in these institutions with the aforementioned methods is examined separately. The inconveniences in terms of religious education, difficulties created by Austrian government are determined and solutions are suggested.