Muhasebe hilelerinin ortaya çıkarılması ve kültür arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical study to determine the relationship between revealing accounting fraud and culture
  1. Tez No: 473665
  2. Yazar: FULYA TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma muhasebe süreçleri ve hilenin ortaya çıkarılması ile kültür arasındaki ilişkiye yoğunlaşmaktadır. Muhasebe profesyonellerinin sahip olduğu kültürel boyutlar ile hileyi ortaya çıkarma davranışı arasındaki ilişki çalışmada ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Dünyada muhasebe standartlarını belirlemeye yönelik yapılan çalışmalara rağmen, uygulayıcısı insan olan muhasebe sistemlerinde bazı aksaklıklar ve farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Muhasebede etik kurallar, yetkili kuruluşlarca belirlenmiştir ancak, karar vericilerin karar verme süreçlerine doğrudan ya da dolaylı olarak yansıyan birçok etken bulunmaktadır. Çalışmada denetçilerin sahip olduğu kültür boyutları ile etik ikilem durumunda verecekleri karar arasında ve yine kültür boyutları ile denetçilerin etik ikilem durumunda etkilendiği faktör arasındaki ilişki incelenerek iki perspektifte denetçinin etik ikilem durumunda kültürden etkilenme dereceleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın kültür boyutları Hofstede'in kültürel boyutları çerçevesinde ele alınmış ve çalışmanın büyük bir bölümü Hofstede'in kültür kuramı ışığı altında şekillendirilmiştir. İstanbul'da faaliyet gösteren bağımsız denetçilere yönelik gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları örneklemi dikkate alarak denetçilerin kültürel kimliklerindeki en baskın kültür boyutunun yüksek güç mesafesi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte denetçilerin belirsizlikten kaçınma, kollektif ve kadınlık olgusu yüksek kültür boyutlarına sahip oldukları görülmektedir. Bu sonuçlar Hofstede'in Türk kültür boyutları sonuçlarını destekler niteliktedir. Ancak, belirsizlikten kaçınma derecelerinin yüksek olmasına rağmen denetçilerin riskten kaçınma derecelerinin çok yüksek olmadığı orta derecede olduğu belirlenmiştir. Bu durumun örneklem grubunun eğitim seviyesinin yüksek olması, karar verici ve üst konumda olmaları nedeniyle oluştuğu belirtilebilir. Çalışmada etik duyarlılığın bayanlarda erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öte yandan kültür boyutları ile hileyi ortaya çıkarma arasında bir ilişki bulunmazken, denetçilerin risk alma tutumu ile etik ikilem durumunda etkisinde kalınan faktörler arasında pozitif yönlü düşük kuvvetli kısmen bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on accounting processes and the association between fraud detection and culture. The study tries to reveal the association between cultural dimensions that accounting professionals have and fraud detection behavior. Even though there are studies towards establishing global accounting standards, there are differences and flaws in accounting systems which are implemented by humans. Ethical rules in accounting are specified by official institutions however there are many factors in place affecting the decision making process directly or indirectly. By examining the relationship between cultural dimensions of auditors and their decisions during ethical dilemmas and again between cultural dimensions and factors affecting the auditors going trough ethical dilemmas, this study tries to reveal the degree of impact of culture on auditors during ethical dilemmas with two perspectives. The cultural dimensions in the study are based on the research of Hofstede and a big part of the study is framed around the culture theory of Hofstede. The findings of the study gathering data from independent auditors operating in Istanbul show that the most dominant culture dimension in their cultural identities is high power distance, taking the sample into account. At the same time it is detected that auditors are located in cultural dimensions with high uncertainty avoidance, collectivism and femininity. These findings are similar with the findings of Hofstede's Turkish cultural dimensions. However even though the degree of uncertainty avoidance is high the study also shows that the degree of risk avoidance in auitors is not high but medium. The cause of this can be interpreted to the high education level of the sample group or their high positions as top level managers and decision makers. The study shows that ethical sensivity is higher in females than males. On the other hand no relationship between cultural dimensions and fraud detection behaviour is found but a positive, low strength, partial relationship is found between risk taking attitude of auditors and factors affecting the ethical dilemma situations.