Deniz kaynaklı mantar trichoderma saturnisporum'un farmakognozi açısından değerlendirilmesi
Pharmacognostical investigation of marine-derivedfungus trichoderma saturnisporum
  1. Tez No: 473675
  2. Yazar: ÖZGE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KONUKLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Deniz Kaynaklı Mantar Trichoderma saturnisporum'un Farmakognozi Açısından İncelenmesi Deniz canlıları, çok farklı kimyasal yapıları olan ve önemli biyoaktivitelere sahip sekonder metabolitleri üretmektedir. Yıllardır devam eden çalışmalar sonucu bu sekonder metabolitlerin farklı farmakolojik etkileri incelenmiş ve bunun sonucunda 18.000 farklı sekonder metabolit izole edilmiştir. Günümüzde 10 etkili maddenin klinikçalışmaları devam etmektedir. Çalışmalarda daha çok kanser, ağrı ve enflamatuar hastalıklarda etkili olanlar ön plana çıkmaktadır. Ayrıca son yıllarda öne çıkan bir konu da deniz canlıları ve onlarla birlikte yaşayan endofitik canlıların ürettikleri çok sayıda biyoaktivite gösteren sekonder metabolitlerin araştırılmasıdır. Zengin biyoçeşitliliği ve biyokimyasal içeriği son yıllarda anlaşılmaya başlanmış olan bu deniz kaynaklı mikroorganizmaların pek çoğu benzersiz ve ekstrem ortamlarda yetiştiklerinden dolayı; çok çeşitli ve alışılmadık sekonder metabolitleri üretme kapasitesine sahiptirler. Ayrıca deniz kaynaklı organizmalarla birlikte yaşayan endofitik mantarlar intraselüler olarak büyümekte ve konağı çeşitli saldırılara karşı korumaktadır. Bu mikroorganizmalarla deniz kaynaklı omurgasızları kıyasladığımızda, mikroorganizmalar kültürle üretilebilir ve hatta doğal ürünler için mikrobiyal bir fabrika gibi tasarlanabilirler. Bu özelliklerinden dolayı deniz kaynaklı mikroorganizmalar yenilenebilir ve tekrar üretilebilir kaynaklardır. Etkili maddenin istenilen oranda laboratuvar ortamında üretilmesi bu konudaki en önemli avantajlarıdır. Bu çalışmada, deniz süngeri Dictyonella incisa'dan izole edilmiş olan mantar Trichoderma saturnisporum'danetken madde izolasyonu ve biyoaktivite çalışmaları (antioksidan, sitotoksisite ve antimikrobiyal) yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 4 madde izole edilmiş olup1 numaralı örnek; 2- metil 2,5,7 nonatrien 4- on; 3 numaralı örnek3,4- di hidroksi benzen asetik asit olarak tespit edilmiştir. 2 numaralı örnek için ana yapı tespit edilmiş olup yapıya bağlı grupların da alkil zincirleri olduğu tespit edilmiştir. Ancak miktar yetersizliğinden dolayı R gruplarının tayini yapılamamıştır. 4 numaralı madde ise iki sterolün karışımı olup bunlardan birisinin ergosterol olduğu tespit edilmiştir. Ham ekstrenin antioksidan aktivitesi ise toplam olarak üç farklı antioksidan yöntem ile değerlendirilmiştir. Kullanılan her üç yönteme göre de ekstre düşük derecede antioksidan aktivite göstermiştir.Ham ekstrenin, antibakteriyal ve antifungal aktivitesine bakılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre ekstrenin Gram pozitif bakterilere ve mayalara karşı daha yüksek aktivite gösterdiği, Gram pozitif bakteriler arasında ise en yüksek etkiyi B. subtilis'e karşı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pharmacognostical Investigation of Marine-DerivedFungusTrichoderma saturnisporum Marine sources are known to produce structurally unique pharmaceutically potent secondary metabolites. In recent years, a large number of studies have been conducted by searching the bioactivity of marine secondary products. Reports showed that more than 18,000 different marine natural products have been isolated and 10 different marine secondary compounds are used currently in clinical trials, mostly in the areas of cancer, pain or inflammatory diseases. Another issue that has emerged in recent years is the search for marine organisms and bioactive secondary metabolites that are produced by endophytic organisms living with them. Because many of these marine microorganisms have grown in unique and extreme environments, they can produce a wide variety of unusual secondary metabolites. In addition, endophytic fungi which living with marine organisms grow intracellularly and protect the host against various assaults. When we compare these microorganisms with marine invertebrates, microorganisms can be cultured and even designed as a microbial factory for natural products. Because of these properties, marine microorganisms are renewable and reproducible sources. The most important advantage is the production of the effective substance in the desired laboratory environment. In this study, isolation of secondary metabolites and some bioactivity studies (antioxidant, cytotoxicity and antimicrobial)havedonefrom fungus Trichoderma saturnisporum which is isolated from sea sponge Dictyonella incisa. As a result of the work, four compounds were isolated. First compound is 2- methyl2,5,7 nonatriene 4- one and third compound is 3,4- di hydroxi benzene asetic acid. For the second compound main structure was determined but because of the quantity deficiency alkyl groups couldn't be determined. Fourth compound is a mixture of two sterols and one of these sterols has been determined as ergosterol. Antioxidant activity of crude extract was determined with three antioxidant assays. Results have shown that extract has weak antioxidant activity. According to antimicrobial activtiy assay, extract showed higher activity againts Gram positive bacteria and yeast.