Yetişkin onkoloji hastalarında ameliyat öncesi dönemde beslenme durumunun ve depresyon varlığının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and depression existence of oncologic adult patients planned cancer surgery in preoperative term
  1. Tez No: 473676
  2. Yazar: NİDA TOKAÇ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma; T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisleri'nde yatan, kanser tanısı almış ve ameliyat edilmesi planlanmış 20-65 yaş arası, 37 erkek ve 68 kadın toplam 105 hasta birey üzerinde yapılmıştır. Çalışma, yetişkin kanser hastalarında ameliyat öncesi dönemde beslenme durumunu ve depresyon varlığını değerlendirmek, beslenme durumu ile depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek ve ameliyat öncesi dönemde hastaların malnutrisyon durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara uygulanan anket formunda; hastaların genel bilgileri, Hasta Esaslı Subjektif Global Değerlendirme (PG-SGA SF) ve Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) yer almıştır. Daha sonra hastaların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ve triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK) ölçümleri alınmıştır. Hastalara ait albümin, total protein, lenfosit sayısı ve hemoglobin düzeyleri kaydedilmiştir. Yaş ortalaması (±SS) erkeklerde 58,4±6,1 ve kadınlarda 54,2±8,7 yıldır. Bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalama (±SS) değerleri erkeklerde 26,4±4,6 ve kadınlarda 27,6±5,2 kg/m2'dir. Bireylerin %64,8'i (n=68) gastrointestinal sistem kanseri tanısı almıştır. Beslenme tarama testi PG-SGA SF'ye göre bireylerin %41,0'inde ciddi beslenme yetersizliği olduğu, %34,3'ünde semptomlara bağlı olarak doktor ve hemşire eşliğinde diyetisyen müdahalesi gerektiği, %13,3'ünde hasta ve ailesi için beslenme eğitimi gerektiği ve %11,4'ünde müdahale gerekmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Nutritional Status And Depression Existence Of Oncologic Adult Patients Planned Cancer Surgery In Preoperative Term This study was conducted in Republic of Turkey Ministry of Health Ankara Numune Training and Research Hospital's Departments of General Surgery. Patients diagnosed cancer, aged between 20-65 years, admitted to one of these departments for cancer surgery. A total of 105 patients agreed to participate in the study: 35,2% (n=37) were male and 64,8% (n=68) female. The study aims at evaluating nutritional status and depression existence of oncologic adult patients planned cancer surgery in preoperative term, comparing the relationship between nutrition assessment and depression and finding out malnutrition status of patients. Questionnaire form, carried out on patients approved to participate the study, consisted of general information of subjects, Patient Generated-Subjective Global Assessment Short Form (PG-SGA SF) and Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9). After fulfilling the form, anthropometric measurements (body weight, height, mid-upper arm circumference (MUAC) and triceps skinfold thickness (TSF) were taken. Then, patients' laboratory tests (albumin, total protein, lymphocyte count and haemoglobin levels), ordered by doctor and analysed in the hospital's laboratories, were recorded. The average age (±SD) 58,4±6,1 years in men and 54,2±8,7 years in women and Body Mass Index (BMI) of subjects was 26,4±4,6 kg/m2 in men and 27,6±5,2 kg/m2 in women. Gastrointestinal system cancer diagnosis was confirmed for 64,8% (n=68) of patients. According to PG-SGA SF, 41,0% of patients had severe malnutrition, 34,3% required intervention by dietitian, in conjunction with nurse or physician as indicated by symptoms survey, 13,3% needed patient and family education by dietitian, nurse, or other clinician and 11,4% required no intervention.